Целе (германски: Celle) — округ (Landkreis) во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се граничи со (од север надесно) окрузите Илцен, округот Гифхорн, Хановер и Хајде.

Целе
Landkreis Celle

Округ
Грб на Целе Landkreis Celle
Грб
Lower Saxony CE.svg
Земја Германија
ПокраинаДолна Саксонија
Адм. цент.Целе
Површина
 • Вкупна1.554 км2 (600 ми2)
Население (31 декември 2018)[1]
 • Вкупно175.920
 • Густина110/км2 (290/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Рег. таб.CE
Мреж. местоlandkreis-celle.de

ГеографијаУреди

Округот се наоѓа во најјужниот дел на Линебуршкото Поле (Lüneburger Heide). Реката Алер влегува во округот на исток, тече низ градот Целе и излегува од округот на северозапад. Кон нејзе се вливаат повеќе притоки од југ.

Линебуршки регионален сојузУреди

Основан е посебен Линебуршки регионален сојуз (Lüneburgischer Landschaftsverband), кој се грижи за културата во областа.

ГрбУреди

Лавот и срцето биле дел од грбот на Линебург, дел од Војводството Брауншвајг-Линебург. Кнежевството понекогаш било нарекувано Брауншвајг-Целе, бидејќи Целе бил главен град на истото, но тоа е погрешно. Единствената разлика е во бројот на срцата (првичниот вклучувал повеќе).

Градови и општиниУреди

 
Градовите и општините во округот Целе
Градови Слободни општини Слободни области
Општински заедници
 1. Берген
 2. Целе
 1. Ешеде
 2. Фасберг
 3. Хамбирен
 4. Зидхајде
 5. Вице
 6. Винзен
 1. Лохајде
 1. Брекел
 2. Ајклинген
 3. Ланглинген
 4. Винхаузен1
 1. Ансбек
 2. Беденбостел
 3. Елдинген
 4. Хоне
 5. Лахендорф1
 1. Аделхајдсдорф
 2. Нинхаген
 3. Ватлинген1
1седиште на општинската заедница

НаводиУреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2018“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди

Координати: 52°35′ N; 10°05′ E / 52.58° N; 10.08° E / 52.58; 10.08