Лацен (германски: Laatzen) — град во округот Хановер, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа јужно од покраинскиот главен град Хановер.

Лацен

Laatzen

Поглед на Градското собрание на градот Лацен
Поглед на Градското собрание на градот Лацен
Грб на Лацен
Лацен is located in Германија
Лацен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хановер
Градоначалник Јирген Кене (ДХС)
Основни податоци
Површина 34,05 км2
Надм. височина 46 м
Население 41.606 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 1.222 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. H
Пошт. бр. 30880
Повик. бр. 0511 / 05102
Портал www.laatzen.de
Местоположба на градот Лацен во рамките на округот Хановер
Карта
Координати 52°19′0″N 9°48′0″E / 52.31667° N; 9.80000° E / 52.31667; 9.80000Координати: 52°19′0″N 9°48′0″E / 52.31667° N; 9.80000° E / 52.31667; 9.80000

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Лацен се наоѓа на Лајне. Реката ја образува западната граница на градот.

Соседни општиниУреди

Градот се граничи, почнувајќи од југозапад, со Патензен, Хеминген, Хановер и Зенде (Регион Хановер), како и со Алгермисен и Зарштет (Округ Хилдесхајм).

Градски единициУреди

Лацен се состои од местата Алт-Лацен, Грасдорф, Лацен-Мите, Ретен, Глајдинген и Ингелн-Еселзе.

Во 1964 година, општините Лацен (денес, околу 22.000 жители) и Грасдорф (3.500 жители) се споиле во градот Лацен. Во 1974 година, градовите Ретен/Лајне (8.100 жители), Глајдинген (4.300 жители) и Ингелн-Еселзе (3.700 жители) биле додадени во градот.

Меѓународни односиУреди

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Збратимени градовиУреди

Лацен е збратимен со следниве градови:

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди