Бургведел (германски: Burgwedel) — град во округот Хановер, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 15 километри североисточно од покраинскиот главен град Хановер.

Бургведел

Burgwedel

Поглед на Градското собрание на градот Бургведел
Поглед на Градското собрание на градот Бургведел
Грб на Бургведел
Бургведел is located in Германија
Бургведел
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хановер
Градски единици 7
Градоначалник Аксел Дикер (СДП)
Основни податоци
Површина 151,96 км2
Надм. височина 53 м
Население 20.234 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 133 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. H
Пошт. бр. 30938
Повик. бр. 05139,
05135 (Фурберг)
Портал www.burgwedel.de
Местоположба на градот Бургведел во рамките на округот Хановер
Карта
Координати 52°29′36″N 9°51′31″E / 52.49333° N; 9.85861° E / 52.49333; 9.85861Координати: 52°29′36″N 9°51′31″E / 52.49333° N; 9.85861° E / 52.49333; 9.85861

ГеографијаУреди

Водни површиниУреди

 
Вирмско Езеро во 2011 г.

Природни водотеци се реката Вице, која тече во западниот дел на градот, како и потоците Вулбек и Хенгстбеке.[2]

Во близина на градот се наоѓаат две мали вештачки езера, кои денес се користат за туристички цели: Вирмско Езеро и Шпрингхорстско Езеро. Вирмското Езеро во текот на 2014 година целосно се исушило.[3] На почетокот на 2016 година поголема површина била покриена со вода, со што отпочнал процесот за спас на езерото.[4]

Соседни општиниУреди

Бургведел се граничи на запад со општината Ведемарк, на југ со општината Изернхаген, на исток со градот Бургдорф и на север со округот Целе.

Градски единициУреди

Бургведел се состои од седум градски единици:

 • Енгензен (околу 1.440 жит.), со местото Лаберг
 • Фурберг (околу 2.127 жит.)
 • Гросбургведел (административно седиште, 9.594 жит.)
 • Клајнбургведел (околу 2.492 жит.), со населбите Миленберг, Хајдевинкел, Вице и Вирмзе
 • Олдхорст (околу 115 жит.)
 • Тензе (околу 1.548 жит.)
 • Ветмар (околу 3.507 жит.), со населбите Тексас и Вулфсхорст

Меѓународни односиУреди

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Збратимени градовиУреди

Барзингхаузен е збратимен со следниве градови:

Познати луѓеУреди

НаводиУреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)
 2. Gemeindekarte Burgwedel. Kartographische Anstalt Hannover. 1987-05-01.
 3. Martin Lauber (2014-12-11). „Wo ist das Wasser im Würmsee?“. Hannoversche Allgemeine Zeitung (германски). Посетено на 2018-07-13.
 4. Birgit Schröder (2016-01-16). „2016: Ein neuer Anlauf für die Rettung des Würmsees?“. Marktspiegel Verlag (германски). Посетено на 2018-07-13.

Надворешни врскиУреди