Штајнхудско Езеро

езеро во Германија
(Пренасочено од Штајнхудер Мер)

Штајнхудско Езеро (познато и како Штајнхудер Мер; германски: Steinhuder Meer) — езеро во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија, сместено околу 30 километри северозападно од градот Хановер. Именувано е по блиското село Штајнхуде. Со неговата површина од 30 км2 претставува најголемо езеро во северозападниот дел на Германија. Сепак, истото е многу плитко, со просечна длабочина од само 1,35 метри и максимална длабочина од 3 метри.

Штајнхудско Езеро
Steinhuder Meer
Островот Вилхелмштајн во езерото
Подрачје30 км северозападно од Хановер, Долна Саксонија
Координати52°28′N 9°20′E / 52.467° СГШ; 9.333° ИГД / 52.467; 9.333
Главни приливиподземни води, врнежи
Главни истециШтајнхудер Мербах (кон Везер)
Сливни земји Германија
Најг. должина8 км
Најг. ширина4,5 км
Површина&1000000000000002912000029,12 км2
Прос. длабочина1,35 м
Најг. длабочина3 м
Зафатнина0,088 км3
Надм. височина38 м
Острови2 (Вилхелмштајн и Бадеинзел)
Населени местаШтајнхуде, Хагенбург, Мардорф
Прогласено:26 февруари 1976
Број87[1]

Геологија

уреди

Езерото се создало по топењето на ледниците од последното ледено време. Постојат две теории кои наведуваат како точно се создало самото езеро.

Едната вели дека ледниците направиле дупка, која се исполнила со стопената вода. Другата теорија наведува дека ледена бура создала дупка и се појавиле подземни води, поради што се создало езерото.[2] На средината постои мал вештачки остров на кој има тврдина од XVIII век, Вилхелмштајн (Wilhelmstein). Денес, езерото е дел од природен парк и се користи за рекреација.

Острови

уреди

Езерото има два вештачки острови:

  • Вилхелмштајн (12.500 м2) бил изграден помѓу 1761 и 1765 година. Се користел како воена тврдина помеѓу 1765 и 1767 од Вилхелм, гроф на Шаумбург-Липе. Потоа, кратко бил воена академија. Од 1777 до 1867 година, островот се користел како државен затвор на Кнежевството Шаумбург-Липе.
  • Бадеинзел Штајнхуде (35.000 м2) бил изграден во 1975 година користејќи песок од самото езеро. Има песочна плажа, која е доста посетена во лето. Пристапот до езерото е преку пешачки мост долг 80 метри од Штајнхуде.

Туризам

уреди

Езерото е омилено одредиште за мештаните, но и за други летувалци. До три брода нудат крстосувања; но се користат и помали бродови, кои возат по посебен распоред. Велосипедска патека (долга околу 35 км) го обиколува езерото, минувајќи низ разни пејзажи.

Наводи

уреди
  1. „Steinhuder Meer“. Ramsar Sites Information Service. Посетено на 25 April 2018.
  2. "Wie das Steinhuder Meer entstand". Архивирано од изворникот на 2011-07-19. Посетено на 2019-01-06.

Надворешни врски

уреди