Нинбург (округ)

округ во Долна Саксонија, Германија

Нинбург (германски: Nienburg) — округ во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се граничи со окрузите Дипхолц, Ферден, Хајдекрајс, Хановер и Шаумбург, како и со покраината Северна Рајна-Вестфалија (округот Минден-Либеке).

Нинбург
Nienburg
округ
Знаме на НинбургГрб на Нинбург
Карта
Земја Германија
ПокраинаДолна Саксонија
СедиштеНинбург
Површина
 • Вкупна1.399 км2 (540 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно121.645
 • Густина87/км2 (230/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.NI
Мреж. местоlandkreis-nienburgweser.de

Географија уреди

Округот е сместен помеѓу градовите Бремен и Хановер. Низ него тече реката Везер која навлегува од југ и оди кон Бремен.

Грб уреди

На окружниот грб се прикажани:

 • два коња на диреци — типичен украс на имотите во овој крај
 • мечкина шепа — симбол на Грофовијата Хоја
 • рог од грбот на Грофовијата Велпе

Градови и општини уреди

 
Градовите и општините на округот Нинбург
Градови Општински заедници
 1. Нинбург
 2. Ребург-Локум


Слободни општини

 1. Штајерберг
 1. Ајструп
 2. Бикен
 3. Варпе
 4. Гандесберген
 5. Хасел
 6. Хемелхаузен
 7. Хилгермисен
 8. Хоја1, 2
 9. Хојерхаген
 10. Шверинген
 1. Бинен
 2. Либенау1
 3. Пенингзел
 1. Балге
 2. Вицен
 3. Марклое1
 1. Есторф
 2. Ландесберген
 3. Лезе
 4. Хузум
 5. Штолценау1
 1. Вармзен
 2. Дипенау
 3. Радесторф
 4. Ухте1
 1. Дракенбург
 2. Рорзен1
 3. Хасберген
 4. Хемзен
 1. Линсбург
 2. Родевалд
 3. Штајмбке1
 4. Штексе
1седиште на општинската заедница; 2град

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски уреди

52°40′N 9°10′E / 52.67° СГШ; 9.17° ИГД / 52.67; 9.17