Гарбзен (германски: Garbsen) — град во округот Хановер, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Сместен е на реката Лајне, околу 11 километри северозападно од покраинскиот главен град Хановер.

Гарбзен

Garbsen

Поглед на Градското собрание на градот Гарбзен
Поглед на Градското собрание на градот Гарбзен
Грб на Гарбзен
Гарбзен is located in Германија
Гарбзен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хановер
Градски единици 13
Градоначалник Кристијан Грал (ДХС)
Основни податоци
Површина 79,31 км2
Надм. височина 50 м
Население 61.032 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 770 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. H
Пошт. бр. 30823, 30826, 30827
Повик. бр. 05131, 05137, 0511, 05031, 05032
Портал www.garbsen.de
Местоположба на градот Гарбзен во рамките на округот Хановер
Карта
Координати 52°25′6″N 9°35′53″E / 52.41833° N; 9.59806° E / 52.41833; 9.59806Координати: 52°25′6″N 9°35′53″E / 52.41833° N; 9.59806° E / 52.41833; 9.59806

Со своите 60.000 жители, градот претставува втор најголем град во целиот округ Хановер.

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Гарбзен припаѓа на областа Везер-Алер-Флахланд и се наоѓа во долината на реката Лајне. Целото подрачје се разликува само неколку метри во висинска разлика.

Соседни општиниУреди

Гарбзен се граничи со следниве општини и градови: Лангенхаген, Хановер, Зелце, Вуншторф, Нојштат на Рибенберге и Ведемарк (почнувајќи од исток, надесно).

Градски единициУреди

Градо се состои од 13 окрузи:

 • Алтгарбзен
 • Ауф дер Хорст
 • Беренбостел
 • Фрилинген
 • Гарбзен-Мите
 • Хафелзе
 • Хајтлинген
 • Хорст
 • Мајенфелд
 • Остервалд Оберенде
 • Остервалд Унтеренде
 • Шлос Риклинген
 • Штелинген

Меѓународни односиУреди

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Збратимени градовиУреди

Гарбзен е збратимен со следниве градови:

Познати луѓеУреди

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди