Нојштат на Рибенберге

Нојштат на Рибенберге (германски: Neustadt am Rübenberge, се употребува и кратенката Neustadt a. Rbge.) — град во округот Хановер, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа помеѓу покраинскиот главен град Хановер и градот-држава Бремен.

Нојштат на Рибенберге

Neustadt am Rübenberge

Поглед на старото Градско собрание
Поглед на старото Градско собрание
Поглед на старото Градско собрание
Грб на Нојштат на Рибенберге
Нојштат на Рибенберге во рамките на Германија
Нојштат на Рибенберге
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хановер
Градски единици 34
Градоначалник Доминик Хербст (Зелени)
Основни податоци
Површина 357,52 км2
Надм. височина 38 м
Население 44.586 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 125 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. H
Пошт. бр. 31535
Повик. бр. 05032, 05034, 05036, 05072, 05073 and 05074
Портал www.neustadt-a-rbge.de
Местоположба на градот Нојштат на Рибенберге во рамките на округот Хановер
Карта
Карта
Координати 52°30′0″N 9°28′0″E / 52.50000° СГШ; 9.46667° ИГД / 52.50000; 9.46667

Географија

уреди

Местоположба

уреди

Градот се наоѓа на реката Лајне, североисточно од Штајнхудското Езеро.

Нојштат со својата површина од 357 км² – што претставува илјадити дел од површината на Германија – припаѓа на 100. најголеми градови во Германија и е најголем град кој припаѓа на округ во „старите покраини“.

Градски единици

уреди

Нојштат се состои од самиот град (поранешен окружен град) и 33 околни места (порано: општини):

Бр.
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
Градска единица
 
Површина
(во км²)
Жители
(2013)
Гус. на нас.
(во жит./км²)
Амедорф 4,24 302 71
Аферхој] 2,68 95 35
Басе 8,08 593 73
Бевензен 3,33 143 43
Борденау 9,82 2.847 290
Борстел 9,63 864 90
Бразе 5,90 108 18
Бирен 6,28 253 40
Дуденсен 9,72 553 57
Ајлфезе 16,59 1.579 95
Емпеде 8,09 639 79
Есперке 12,22 737 60
Евенсен 3,48 110 32
Хаген 9,87 1.429 145
Хелсторф 5,31 1.344 253
Ладерхолц 8,83 322 36
Лутер 6,96 192 28
Лутмерсен 4,58 127 28
Манделсло 11,31 1.202 106
Мардорф 22,48 1.909 85
Мариензе 9,52 1.064 112
Метел 10,08 516 51
Нојштат (самиот град) 38,46 18.583 483
Нидернштекен 9,09 533 59
Непке 12,09 639 53
Отернхаген 19,21 1.606 84
Погенхаген 5,15 2.326 452
Шарел 10,50 657 63
Шнерен 39,26 1.447 37
Штекендребер 6,55 338 52
Зуторф 7,89 1.083 137
Фесбек 7,75 394 51
Велце 5,05 242 48
Вулфеладе 7,10 407 57

Нојштат опфаќа и други помали населби, како што се Баумиле и Бруненборстел (припаѓаат на Ладерхолц), Динсторф (припаѓа на Бразе), Химелрајх (на Емпеде), Мекленхорст, Мордорф (на Погенхаген), Шарнхорст (на Басе) и Вармело (на Есперке).

Политика

уреди

Градски совет

уреди

Градскиот совет на Нојштат на Рибенберге се состои од 40 членови.[2] Ова е еднакво на предвидениот број за општина со број на жители од 40.001 и 50.000.[3] Советот е избиран на општи локални избори на секои пет години. Моменталниот состав е избран на изборите одржани на 1 ноември 2016 година.

Покрај членови, право на глас има и градоначалникот

Избори SPD CDU Зелени FDP UWG BürgerForum Левица AfD Вкупно
11 септември 2016 г. 12 13 5 2 4 1 4 41
11 септември 2011 г. 15 13 8 1 2 1 1 41
10 септември 2006 г. 13 14 4 2 1 3 37

Претседавач со Советот е Вилхелм Веземан (CDU).

Градоначалник

уреди

Од 1 ноември 2019 година, градоначалник е Доминик Хербст (Зелени).

Збратимени градови

уреди

Нојштат е збратимен со следниве градови:

Освен тоа член е на меѓународната заедница „Нојштат во Европа“ со 37 члена од седум држави.

Познати луѓе

уреди

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. „Rat der Stadt“. Webseite Neustadt a. Rbge (германски). Посетено на 2017-10-02.
  3. „Niedersächsisches Kommunalverfassungsgesetz (NKomVG); § 46 – Zahl der Abgeordneten“. Niedersächsisches Vorschrifteninformationssystem (NI-VORIS) (германски). 2010-12-17. Архивирано од изворникот на 2020-06-26. Посетено на 2019-10-06.

Надворешни врски

уреди