Ндерим Неџипи (Скопје, 19 мај 1984) — македонски фудбалер кој игра во средниот ред.

Ндерим Неџипи
Nderim Nedžipi
Лични податоци
Роден на 22 мај 1984(1984-05-22)(40 г.)
Роден во Скопје, Република Македонија
Висина &100000000000001760000001,76 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Карабах
Број 8
Младинска кариера
Слога Југомагнат
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2001–2003 Херта 0 (0)
2003-2004 Слога Југомагнат 0 (0)
2003–2004Волфсбург (позајмен) 0 (0)
2004 Вардар (позајмен)
2005-2008 Работнички
2008-2010 Лирс 23 (4)
2010- Карабах 7 (0)
Репрезентација
2005- Еквадор 51 (6)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 17 јануари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 јануари 2012

Кариера уреди

Фудбал започнува да игра на седум годишна во возраст во ФК Слога Југомагнат, каде што поминува низ сите младински категории на тимот. За првиот тим дебитира на шеснаесет годишна возраст, додека тренер на ФК Слога Југомагнат е Ѓоре Јовановски. После тоа заминува во Германија и игра во екипите на Херта БСЦ и ВФЛ Волсбург, но нема многу среќа, бидејќи за четири години поминати во Германија прави три операции. Ндерим Неџипи моментално настапува за ФК Работнички Кометал.