Фред Астер (10 мај 189922 јуни 1987), роден како Фредерик Остерлиц[1] во Омаха, Небраска е американски филмски и Бродвејски сценски танчер, кореограф, пејач и актер. Неговата сценска и филмска кариера развиена во период од седумдесет и шест години го направи вечна легенда. Најчесто се поврзува со Џинџер Роџерс, со која има направено десет филмови што го имаат револуционеризирано жанрот.

Фред Астер
Fred Astaire in Royal Wedding.jpg
Фред Астер во Кралска Свадба (1951).
Роден(а)Фредерик Остерлиц Џр.
Активен19331981
СопружникФилис Ливингстон Потер (1933-1954)
Робин Смит (1980-1987)

Џорџ Баланшин и Рудолф Нуреев го сметаат Астер за најголем танчер на сите времиња[2], а воопшто се смета дека е највлијателниот танчер од аспект на филмската уметност. Американскиот филмски институт ќе го прогласи Астер за петта најголема ѕвезда на сите времиња.

Надворешни врскиУреди

Викицитат има збирка цитати поврзани со:

НаводиУреди

  1. Billman, Larry (1997). Fred Astaire: A Bio-bibliography. Connecticut: Greenwood Press. ISBN 0-313-29010-5.
  2. Фред АстерЕнциклопедија Британика (англиски)