Ригел (β Ori / β Orionis / Beta Orionis) е најсјајната ѕвезда од соѕвездието Орион и шеста ѕвезда по сјајност на небото со привидна величина 0,18. Иако има ознака „бета“, речиси секогаш е посјајна од Алфа Орион (Бетелгез).

Ригел, Бета Орион
Orion constellation map mk.svg
Ригел е пониската ѕвезда десно во правоаголникот на сјајни ѕвезди во Орион.
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Орион
Ректасцензија 05ч 14м &1000000000003227200000032,272с[1]
Деклинација −08° 12′ &1000000000000059100000005,91″[1]
Привидна величина (V)0.18[1]
Особености
Спектрален типB8Iab[2]
U−B боен показател−0.66
B−V боен показател−0.03
Променлив типМалку неправилна
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)20.7[2] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 1.87[1] млс/г
Дек.: −0.56[1] млс/г
Паралакса (π)4.22 ± 0.81 млс
Оддалеченостприб. 800 сг
(приб. 240 пс)
Апсолутна величина (MV)−6.7
Податоци
Маса17 M
Полупречник62[3] R
Сјајност66,000 (болометрички) L
Температура11,000 K
Други ознаки
Rigel, Algebar, Elgebar, β Ori, 19 Ori, HD 34085, HR 1713, HIP 24436, SAO 131907, TD1 4253
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
Сметачка слика на Ригел, по изглед на растојание од 1 АЕ

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „SIMBAD Astronomical Database“. Results for Rigel from The Hipparcos Catalogue. конс. 12 април 2008. 
  2. 2,0 2,1 „SIMBAD Astronomical Database“. Results for Rigel. конс. 10 април 2008. 
  3. „Big and Giant Stars: Rigel“. Internetservice Kummer + Oster GbR. конс. 2008-11-26. Diameter: 62 * Sun 

Надворешни врскиУреди