Астрономски каталог

Астрономски каталог — список или табела на астрономски објекти, групирани по ист тип, морфологија, потекло, средство на пронаоѓање или начин на откривање. Се изработуваат со извидување и попишување на објектите на небото.

Каталози од историска важност уреди

Често користени каталози уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Kepple, George Robert; Glen W. Sanner (1998). The Night Sky Observer's Guide, Том 1. Willmann-Bell, Inc. стр. 18. ISBN 0-943396-58-1.
  2. „Observatoire de Paris (Abd-al-Rahman Al Sufi)“. Посетено на 19 април 2007.
  3. „Observatoire de Paris (LMC)“. Посетено на 19 април 200. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  4. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2009-09-22. Посетено на 2011-04-08.
  5. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2015-09-05. Посетено на 2011-04-08.
  6. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2015-09-07. Посетено на 2011-04-08.

Надворешни врски уреди