Полукс (ѕвезда)

Полукс, каталогизиран како Бета Близнаци (β Gem / β Geminorum), е портокалов џин ѕвезда оддалечена на околу 34 светлосни години од нас, и се наоѓа во соѕвездието Близнаци. Полукс се наоѓа на листата на најсјајни ѕвезди, а во соѕвездието е посјајна од Кастор, која е означена како Алфа (Alpha Geminorum). Во 2006 година е потврдено дека Полукс има екстрасоларна планета.

Полукс
Gemini constellation map.png
TПозицијата на Полукс во соѕвездието Близнаци.
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Близнаци
Ректасцензија 07ч 45м &1000000000000019400000019,4с
Деклинација +28° 01′ &1000000000000003500000035″
Прив. величина (V) 1.15
Особености
Спектрален тип K0IIIb
U−B Боен показател 0.86
B−V Боен показател 1.00
Променлив тип Suspected
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)+3.3 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −625.69 млс/г
Дек.: −45.95 млс/г
Паралакса (π)96.74 ± 0.87 млс
Оддалеченост33,7 ± 0,3 сг
(10,34 ± 0,09 пс)
Апсолутна величина (MV)1.09
Податоци
Маса1.86 M
Полупречник8.0 R
Сјајност32 L
Температура4,865 K
Металичност90% Sun
Вртење38 days
Други ознаки
Beta Geminorum, 78 Geminorum, BD+28°1463, GCTP 1826.00, Глизе 286, HD 62509, HIP 37826, HR 2990, LFT 548, LHS 1945, LTT 12065, SAO 79666
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
ARICNSподатоци

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

  • Hatzes; и др. (2006-06-16). „Confirmation of the Planet Hypothesis of the Long-period Radial velocity Variations of β Geminorum“ (PDF). European Southern Observatory. Посетено на 2008-06-24.
  • „Notes for star HD 62509“. The Extrasolar Planets Encyclopaedia. Посетено на 2008-06-24.
  • „Pollux“. SolStation. Посетено на 2005-11-21.
  • „Precise Radial Velocities of Giant Stars II. Pollux and its Planetary Companion“. arXiv. 2006-07-07. Посетено на 2008-06-24.