Антарес или Алфа Скорпија (α Scorpii / Alpha Scorpii) — црвен суперџин во галаксијата Млечен Пат и шеснаесетта најсјајна ѕвезда на ноќното небо (понекогаш се смета за петнаесетта, доколку двете сјајни ѕвезди од системот Капела се бројат како една ѕвезда). Заедно со Алдебаран, Спица, и Регул е една од четирите најсјајни ѕвезди блиску до еклиптиката. Антарес е променлива ѕвезда, со привидна величина од +0,9 до +1,8.

Antares A/B

Antares 3° region on DSS2 all sky survey
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Скорпија
Ректасцензија 16ч 29м &1000000000000002400000024с[1]
Деклинација −26° 25′ &1000000000000005500000055″[1]
Прив. величина (V) +0.9~1.8, Average: +1.09[1]
Особености
Спектрален тип M1.5Iab-b / B2.5V[1]
U−B Боен показател 1.34
B−V Боен показател 1.87
Променлив тип LC-type
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−3.4[1] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −10.16[1] млс/г
Дек.: −23.21[1] млс/г
Паралакса (π)5.40 ± 1.68[1] млс
Оддалеченостприб. 600 сг
(приб. 190 пс)
Апсолутна величина (MV)−5.28
Податоци
Маса15.5 M
Полупречник700 R
Сјајност65,000(bolometric) L
Температура3,500 K
Други ознаки
α Scorpii,[1] 21 Sco,[1] Cor Scorpii, Kalb al Akrab, Scorpion's Heart, Vespertilio, HR 6134,[1] CD -26°11359,[1] HD 148478,[1] SAO 184415,[1] FK5 616,[1] WDS 16294-2626, CCDM J16294-2626A/B,[1] HIP 80763.[1]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
Споредба меѓу црвениот суперџин Антарес и нашето Сонце, кое е претставено како мала точка горе десно. Црниот круг ја претставува орбитата на Марс. Ѕвездата Арктур е исто така вклучена на сликава заради споредба.

Најдобро време за да се види Антарес е околу 31 мај секоја година, кога ѕвездата е наспроти Сонцето. Тогаш, Антарес изгрева на самрак и заоѓа во зора, така што е видлива цела ноќ. Во време од две до три недели околу 30 ноември, Антарес воопшто не се гледа поради блесокот на Сонцето. Овој период на невидливост е подолг на северната полутопка отколку на јужната.

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

  1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 1,11 1,12 1,13 1,14 1,15 1,16 „SIMBAD Astronomical Database“. Results for CCDM J16294-2626A/B. Посетено на 2006-10-23.