Орион (соѕвездие)

За други значења на поимот, видете Орион (појаснување)

Орион
лат. Orion
Orion constellation map mk.svg
КратенкаOri
ГенитивноOrionis
Ректасцензија5 ч.
Деклинација+5°
Површина594 (°)² (26то)
Главни ѕвезди7
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
81
Ѕвезди со планети2
Ѕвезди посјајни од 3,00m8
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг)2
Најсјајна ѕвездаРигел (β Orionis) (0,12m)
Најблиска ѕвездаπ3 Ori
сг,  пс)
Месјеови објекти3
Метеорски дождовиориониди
хи-ориониди
Соседни
соѕвездија
Близнаци
Бик
Еридан
Зајак
Еднорог
Видливо на ширина од +85° до −75°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец јануари.

Орион (хебрејски כְּסִיל), често се преведува како „Ловецот“ е истакнато соѕвездие – едно од најголемите, највпечатливите и највидливите на ноќното небо.[1] Името на ова соѕвездие е според името на митолошкиот ловец Орион.

Сјајните ѕвезди на Орион се наоѓаат на небесниот екватор и се видливи за целиот свет. Од северните ширини Орион е видлив навечер од октомври до почетокот на јануари, а наутро од крајот на јули до ноември.[2][3]

НаводиУреди

  1. Dolan, Chris. „Orion“. Посетено на 5 октомври 2007.
  2. „Introduction to the Constellations“. Посетено на 10 октомври 2007.
  3. „Look for Orion the Hunter, and Sirius the Dog Star >> skywatching“. Посетено на 10 октомври 2007.

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди