Орион — огромна маглина со сјаен правилв гас во Млечниот Пат каде се создаваат нови ѕвезди. Во оваа маглина се наоѓаат сјајни ѕвезди многу помлади од Сонцето и некои протоѕвезди, каде сè уште не почнале јадрените реакции.

Маглина Орион
расеана маглина
Целокупната маглина Орион во сложена слика на инфрацрвена светлина; преземено од Хабл во 2006 година
Податоци од набљудување: епоха J2000
ПоттипОтсјајна/Оддавна[2]
Ректасцензија05ч 35м &1000000000000017300000017,3с[1]
Деклинација−05° 23′ &1000000000000002800000028″[1]
Оддалеченост1,344±20 сг   (412[3] пс)
Привидна величина (V)+4.0[4]
Привидни димензии (V)65×60 arcmins[5]
СоѕвездиеОрион
Физичи особености
Полупречник12[a] сг
Апсолутна величина (V)
ЗнаменитостиТрапезен кластер
ОзнакиNGC 1976, M42,
LBN 974, Шарплес 281
Поврзано: Списоци на маглини
  1. 1,0 1,1 „NGC 7538“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. (англиски)
  2. Gater, Will; Vamplew, Anton (2010). The Practical Astronomer (1 American. изд.). London: DK Pub. стр. 242. ISBN 978-0-7566-7324-6.
  3. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име arxiv0902.
  4. „NGC 1976 = M42“. SEDS.org. Посетено на December 13, 2009.
  5. Revised NGC Data for NGC 1976 per Wolfgang Steinicke's Revised New General Catalogue and Index Catalogue.