Зоран Балдовалиев

Зоран Балдовалиев (роден на 4 март 1983 во Струмица) — македонски фудбалер, напаѓач, кој моментално игра за ФК Беласица. Зоран е висок 177 см, тежи 75 килограми. Потекнува од школата на ФК Беласица и славната генерација на тренерот Иле Матеничаров во која спаѓаа Горан Пандев, Дени Масев, Ацо Стојков, Роберт Попов, Горан Мазнов. Неговиот татко Томе Балдовалиев своевремено играше за Струмичките екипи Тиверија и Беласица.

Зоран Балдовалиев
Лични информации
Целосно име Зоран Балдовалиев
Висина &100000000000001840000001,84 м
Положба напад
Клупски информации
Тековен клуб
Хапоел Ирони
Број 25
Младинска кариера
1993-2001 Беласица
Возрасна кариера*
Години Екипа Наст. (Гол.)
2001-2003
2003-2005
2005-2006
2006
2007
2007-2010
2010-
2018-
Беласица
ФК Публикум
ФК МКТ Араз Имисли
ФК Вентспилс
ФК Локомотив Пловдив
ФК Локомотив Софија
Хапоел Ирони
ФК Беласица
53 (29)
26 (4)
16 (4)
05 (0)
12 (11)
51 (21)
19 (8)
Меѓународна кариера
2003- Македонија 04 (1)
*Клупски домашни лигашки настапи и голови, точно согласно 4 октомври 2010
‡ Репрезентативни настапи и голови, точно согласно 20 септември 2010

Клубови уреди