Зоран Балдовалиев

Зоран Балдовалиев (роден на 4 март 1983 во Струмица) — македонски фудбалер, напаѓач, кој моментално игра за ФК Беласица. Зоран е висок 177 см, тежи 75 килограми. Потекнува од школата на ФК Беласица и славната генерација на тренерот Иле Матеничаров во која спаѓаа Горан Пандев, Дени Масев, Ацо Стојков, Роберт Попов, Горан Мазнов. Неговиот татко Томе Балдовалиев своевремено играше за Струмичките екипи Тиверија и Беласица.

Зоран Балдовалиев
Зоран Балдовалиев.jpg
Лични податоци
Полно име Зоран Балдовалиев
Роден во    Струмица
Висина &100000000000001840000001,84 м
Положба напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Хапоел Ирони
Број 25
Младинска кариера
1993-2001 Беласица
Сениорска кариера1
Години Клуб Наст. (гл-ви)*
2001-2003
2003-2005
2005-2006
2006
2007
2007-2010
2010-
2018-
Беласица
ФК Публикум
ФК МКТ Араз Имисли
ФК Вентспилс
ФК Локомотив Пловдив
ФК Локомотив Софија
Хапоел Ирони
ФК Беласица
53 (29)
26 (4)
16 (4)
05 (0)
12 (11)
51 (21)
19 (8)   
Репрезентација2
2003- Македонија 04 (1)

1 Настапи и постигнати голови како сениор
се брои само домашна лига
(тековно за 4 октомври 2010 г.)
2 Податоците за репрезентација се тековни
за 20 септември 2010 г.
* Настапи (Голови)

КлубовиУреди