Трета фудбалска лига на Македонија 2007/2008

Третата фудбалска лига на Македонија 2007/2008 - 16. издание на Третата фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала во август 2007, а завршила во јуни 2008.

Трета македонска фудбалска лига
Сезона2007/08
ПрвациЛепенец (Север)
Кожуф (Југ)
Осогово (Исток)
Љуботен (Запад)
Новаци 2005 (Југозапад)
2006/07

Север

уреди
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Лепенец (C) 30 26 1 3 100 28 +72 79 Пласман во баражот за унапредување
2 Шкендија 30 25 3 2 78 35 +43 78
3 Илинден 30 16 4 10 68 39 +29 52
4 Фортуна 30 16 2 12 62 50 +12 50
5 Кадино 30 14 6 10 47 42 +5 48
6 Драчево 30 12 6 12 61 61 0 42
7 Волково 30 12 5 13 65 46 +19 41
8 Треска 30 13 2 15 61 61 0 41
9 Беса 30 12 1 17 58 69 −11 37
10 Горно Лисиче 30 10 6 14 49 67 −18 36
11 Нова Колонија 30 10 5 15 60 66 −6 35
12 ССК Младинец 30 10 5 15 50 61 −11 35
13 Славија 30 11 1 18 47 96 −49 34
14 Деми Импекс 30 10 1 19 53 79 −26 31
15 Гоце Делчев 30 8 6 16 44 65 −21 30
16 Напредок[lower-alpha 1] (R) 30 7 2 21 34 75 −41 23 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
17 Братство[lower-alpha 2] (R) 0 0 0 0 0 0 0 0 Откажано учество
18 Младост[lower-alpha 3] (R) 0 0 0 0 0 0 0 0
Source: Macedonianfootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (R) Отпаднат
Notes:
  1. Напредок се откажал од натпреварувањето пред крајот на сезоната. Последните натпревари биле службено доделени на противниците.
  2. Братство се откажал од натпреварувањето. Неговите резултати биле поништени.
  3. Младост се откажал од натпреварувањето. Неговите резултати биле поништени.


Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Кожуф (C, P) 23 17 6 0 71 18 +53 57 Пласман во баражот за унапредување
2 Превалец 23 14 5 4 66 25 +41 47
3 Борец 23 13 1 9 56 42 +14 40
4 Бабуна 23 12 3 8 54 36 +18 39
5 Партизан 23 12 1 10 37 38 −1 37
6 Големо Коњари 23 11 3 9 43 39 +4 36
7 Дојранско Езеро 23 10 5 8 42 31 +11 35
8 Победа (В) 23 8 5 10 29 45 −16 29
9 11 Октомври 23 7 4 12 44 43 +1 25
10 Младост (К) 23 5 4 14 26 56 −30 19
11 Велес Табак 23 5 3 15 24 61 −37 18
12 Вардарски 23 3 6 14 22 62 −40 15
13 Росоман 83[lower-alpha 1] (R) 0 0 0 0 0 0 0 0 Откажано учество
14 Тиквеш[lower-alpha 2] (R) 0 0 0 0 0 0 0 0
Source: Macedonianfootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат
Notes:
  1. Росоман 83 се откажал од натпреварувањето по првата полусезона. Неговите резултати останале да важат.
  2. Тиквеш го откажал учеството пред почетокот на натпреварувањето. Клубот, сезоната 2007/08 ја поминал во ОФЛ Кавадарци, од каде бил унапреден за следната сезона.


Бараж за унапредување

уреди
7 јуни 2008
16:30 СЕЛВ
Локомотива 2 – 2
(3 – 2 пен.)
Осогово Градски стадион, Кавадарци[1]
  Пенали  
3 – 2

7 јуни 2008
16:30 СЕЛВ
Лепенец 1 – 2 Новаци 2005 Стадион Младост, Струмица[1]

7 јуни 2008
16:30 СЕЛВ
Кожуф 3 – 1 Љуботен Стадион Гоце Делчев, Прилеп[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 „Promotion/Relegation Playoffs“. MacedonianFootball.com. 3 јуни 2008. Посетено на 27 јуни 2018.

Надворешни врски

уреди