Прва фудбалска лига на Македонија 2000/2001

Првата фудбалска лига на Македонија 2000/2001 - 9. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 20 август 2000, а завршила на 27 мај 2001. Слога Југомагнат ја одбранила првенствената титула, со што ја освоила третата титула по ред.

Прва македонска фудбалска лига
Сезона2000–01
ПрвациСлога Југомагнат
Лига на ШампиониСлога Југомагнат
УЕФА КупВардар
Пелистер (преку домашниот куп)
Интертото КупПобеда
Најдобар стрелецАрѓенд Беќири (27)

Унапредување и отпаѓање уреди

Пред почетокот на сезоната 2000/01

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 1999/2000

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 1999/2000

По крајот на сезоната 2000/01

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2000/2001

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2000/2001

Екипи уреди

Екипа Град Стадион
Беласица Герас Цунев Струмица Стадион Младост
Борец МХК Велес Градски стадион Велес
Вардар Скопје Градски стадион Скопје
Македонија Асиба Скопје Стадион Ѓорче Петров
Осогово Кочани Стадион Никола Мантов
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе
Победа Прилеп Стадион Гоце Делчев
Работнички Кометал Скопје Градски стадион Скопје
Саса Македонска Каменица Градски стадион Македонска Каменица
Силекс Кратово Градски стадион Кратово
Слога Југомагнат Скопје Стадион Чаир
Тиквеш Кавадарци Градски стадион Кавадарци
Цементарница 55 Скопје Стадион Цементарница
Шкендија ХБ Тетово Градски стадион Тетово

Табела уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласмани или испаѓање
1 Слога Југомагнат (C) 26 20 3 3 61 15 +46 63 Пласман во Лига на Шампиони - прва квалификациска рунда
2 Вардар 26 20 3 3 52 16 +36 63 Пласман во УЕФА Куп - прва квалификациска рунда
3 Победа 26 18 2 6 64 27 +37 56 Пласман во Интертото Куп - прва рунда
4 Беласица Герас Цунев 26 17 4 5 56 22 +34 55
5 Силекс 29 14 1 14 52 40 +12 43
6 Работнички Кометал 26 12 3 11 43 36 +7 39
7 Цементарница 55 26 11 3 12 38 31 +7 36
8 Пелистер 26 10 4 12 41 38 +3 34 Пласман во УЕФА Куп - прва квалификациска рунда[lower-alpha 1]
9 Осогово 26 10 4 12 39 42 −3 34
10 Македонија Асиба 26 9 4 13 45 42 +3 31
11 Саса (R) 26 8 5 13 39 47 −8 29 Отпаѓање во Втората фудбалска лига на Македонија
12 Шкендија ХБ (R) 26 9 1 16 34 48 −14 28
13 Борец МХК (R) 26 4 1 21 18 80 −62 13
14 Тиквеш (R) 26 1 0 25 12 110 −98 3
Source: MacedonianFootball.com, Soccerway.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Бодови од меѓусебните двобои; 5) Гол разлика од меѓусебните двобои; 6) Гол во гости од меѓусебните двобои (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните двобои; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на првакот, екипи за УЕФА натпреварувања и отпаѓање).
(C) Првак; (R) Отпаднат
Notes:
  1. Пелистер обезбедил пласман во УЕФА Куп - првата квалификациска рунда бидејќи го освоил на Купот на Македонија 2000/2001 и се пласирал врз основа на Куп натпреварувањето.

Резултати уреди

Дома-Гости БЕЛ БОР ЦЕМ МАК ОСО ПЕЛ ПОБ РАБ САС ШКЕ СИЛ СЛО ТИК ВАР
Беласица Герас Цунев 10:0 1:0 1:1 1:0 2:3 3:1 2:1 3:1 2:0 3:1 0:0 4:0 0:1
Борец МХК 2:4 1:2 0:2 0:1 2:2 1:4 1:0 0:1 1:0 1:0 2:3 0:2 0:2
Цементарница 55 0:3 6:0 0:0 1:0 1:0 1:0 1:2 3:0 2:1 4:1 0:1 6:0 2:3
Македонија Асиба 2:3 7:1 1:0 3:0 1:1 1:5 1:2 2:1 2:0 1:2 1:4 6:0 2:3
Осогово 0:0 4:0 3:2 3:3 1:0 1:2 2:0 2:2 5:2 2:0 0:2 3:0 1:2
Пелистер 0:2 5:1 1:0 1:0 4:1 0:1 0:0 3:2 4:1 3:1 0:2 2:0 0:1
Победа 3:1 2:0 1:1 3:0 7:2 3:1 3:0 3:0 3:1 2:0 2:1 4:1 3:0
Работнички Кометал 1:1 3:0 2:1 3:1 3:2 3:2 2:0 1:0 5:0 2:3 0:2 4:1 2:3
Саса 0:1 2:1 1:1 2:0 1:1 3:0 2:0 2:2 5:1 0:2 0:4 6:0 0:0
Шкендија ХБ 2:0 3:0 0:1 0:3* 1:0 1:1 0:2 2:1 3:1 3:2 1:2 6:0 0:2
Силекс 2:0 4:0 4:1 4:2 1:2 4:0 4:1 2:0 4:3 2:0 0:3 2:0 0:1
Слога Југомагнат 0:1 3:0 3:0 1:0 3:0 2:0 3:2 3:0 4:1 0:1 2:2 7:2 2:0
Тиквеш 0:6 1:4 0:2 0:4 0:3 0:7 1:7 0:4 2:3 1:5 1:4 0:4 0:4
Вардар 1:2 7:0 2:0 2:0 2:0 3:1 0:0 1:0 4:0 2:0 3:1 0:0 3:0

* = Службено доделен

Најдобри стрелци уреди

Играч Екипа Голови
  Арѓенд Беќири
Слога Југомагнат
27
  Марио Петков
Македонија Асиба
19
  Љубиша Николиќ
Беласица Герас Цунев
16
  Сашко Крстев
Победа
13
  Николче Здравевски
Победа
12

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди