Општина Јегуновце

Општина Јегуновцеопштина во областа Долни Полог, Западна Македонија. Градоначалник е Дарко Блажески. Седиште е селото Јегуновце. Со новата територијална поделба на Република Македонија од 2005 година кон поранешната општина Јегуновце е припоена и Општина Вратница.

Општина Јегуновце
Општина
Знаме на Општина ЈегуновцеГрб на Општина Јегуновце
Карта
ДржаваМакедонија
СедиштеЈегуновце
Населени места
Управа
 • ГрадоначалникДимитар Костадиноски
Површина
 • Вкупна176,93 км2 (68,31 ми2)
Население (2021)[1]
 • Вкупно8.895
 • Густина50/км2 (130/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01:00)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02:00)
Повикувачки број+044
Регистарски табличкиTE
Мреж. местоopstinajegunovce.gov.mk
Карта на општина Јегуновце со селските атари.
Демографска карта на општина Јегуновце со селските атари.

На запад граничи со Општина Теарце, на север со Република Косово, на југ со Општина Желино, а на исток со Општина Сарај.

Географија уреди

Општина Јегуновце е општина во северозападниот дел на Република Македонија, во областа Долни Полог.

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Според пописот од 2002 година, во општината имало 10.790:[2]

Народ Вкупно Удел (%)
Македонци 5.963 55,26
Албанци 4.642 44,02
Турци 4 0,04
Роми 41 0,38
Власи 0 0,00
Срби 109 1,01
Бошњаци 1 0,01
останати 30 0,28
Вероисповед Вкупно
православни 6.078
муслимани 4.692
католици 3
протестанти 0
останати 15
Јазик Вкупно
македонски 6.012
албански 4.645
турски 4
ромски 41
влашки 1
српски 59
бошњачки 0
останати 28

Општествени установи уреди

Самоуправа и политика уреди

Градоначалник на општина Јегуновце е Дарко Блажески од редовите на СДСМ. Тој бил избран на локалните избори од 2017 година за мандат од четири години.[3] Советот на општина Јегуновце е составен од 15 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност се:

 
  СДСМ: 6 места
  ВМРО-ДПМНЕ: 5 места
  ДУИ: 3 места
  НДМ: 1 место

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. „Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 - прв сет на податоци“. Државен завод за статистика на Македонија. Посетено на 30 март 2022.
  2. „Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години“. Државен завод за статистика на Република Македонија. Посетено на 2 мај 2018.[мртва врска]
  3. „Заклучок за конечност на резултати од гласањето во вториот круг на Локалните избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 3 декември 2017.

Надворешни врски уреди