Општина Јегуновце

Општина Јегуновце

Map of Jegunovce Municipality.svg

Знаме на Општина Јегуновце Грб на Општина Јегуновце
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Село Јегуновце
Површина 176,93 км2
Демографија
Население 10.790 жит.
- проценка од 31.12.2016 10.440 жит.
Густина 60,98 жит./км2
Населени места
Самоуправа
Градоначалник Дарко Блажески
Совет 15 члена
Контактни податоци
Седиште Општина Јегуновце, 1215 Јегуновце
Телефон 044 397-766
Мреж. место Службен портал

Општина Јегуновце (албански: Komuna e Jegunovcit) — општина во областа Долни Полог, Западна Македонија. Седиште е селото Јегуновце. Со новата територијална поделба на Република Македонија од 2005 година кон поранешната општина Јегуновце е припоена и Општина Вратница.

Карта на општина Јегуновце со селските атари.
Демографска карта на општина Јегуновце со селските атари.

ГеографиjaУреди

ИсториjaУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според пописот од 2002 година, во општината имало 10.790:[1]

Народ Вкупно Удел (%)
Македонци 5.963 55,26
Албанци 4.642 44,02
Турци 4 0,04
Роми 41 0,38
Власи 0 0,00
Срби 109 1,01
Бошњаци 1 0,01
останати 30 0,28
Вероисповед Вкупно
православни 6.078
муслимани 4.692
католици 3
протестанти 0
останати 15
Јазик Вкупно
македонски 6.012
албански 4.645
турски 4
ромски 41
влашки 1
српски 59
бошњачки 0
останати 28

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Градоначалник на општина Јегуновце е Дарко Блажески од редовите на СДСМ. Тој бил избран на локалните избори од 2017 година за мандат од четири години.[2] Советот на општина Јегуновце е составен од 15 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност се:

 
  СДСМ: 6 места
  ВМРО-ДПМНЕ: 5 места
  ДУИ: 3 места
  НДМ: 1 место

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. „Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години“. Државен завод за статистика на Република Македонија. Посетено на 2 мај 2018.
  2. „Заклучок за конечност на резултати од гласањето во вториот круг на Локалните избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 3 декември 2017.

Надворешни врскиУреди