Оваа статија се однесува на Општина Вратница. За истоименото село, видете Вратница.
Општина Вратница
денес дел од Општина Јегуновце


Општи податоци
Седиште Вратница
Површина н.п. км2
Демографија
Население 3.563[1] жит.
Густина н.п. жит./км2
Населени места
Самоуправа
Градоначалник н.п.
Контактни податоци

Општина Вратница — поранешна општина во Северозападна Македонија, создадена во 1996 година,[2] а престанала да постои согласно Законот за територијална поделба од 2004 година на 12 април 2005 година, кога била припоена на Општина Јегуновце. Локалното и поширокото население не било задоволно од ова припојување. Центар на општината било селото Вратница.[2]

Населени места Уреди

Во Општина Вратница спаѓале следниве села: Јажинце, Рогачево, Старо Село, Беловиште, Орашје и Вратница.

Демографија Уреди

Според последниот попис од 2002 година, општината имала 3.563 жители,[1] од кои:

Наводи Уреди

  1. 1,0 1,1 Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

Поврзано Уреди