За трошка среќамакедонски ТВ-филм од 1987 година. Режисер е Миле Грозданоски, а сценариото го напишал Аљоша Руси.[1]

„За трошка среќа“
РежисерМиле Грозданоски
СценаристАљоша Руси
Главни улогиСтево Спасовски
Снежана Стамеска
Жанрдрама
МузикаСлаве Димитров
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1987
ЗемјаНР Македонија СР Македонија
Јазикмакедонски

Улоги уреди

Глумец Улога
Стево Спасовски Ацо
Снежана Стамеска Рајна
Драган Спасов Данчо
Снежана Конеска Руси Маруле
Александар Ѓорчев Георги
Лиле Георгиева Мара
Ванчо Петрушевски Милиционер 1
Александар Шехтански Милиционер 2
Цветанка Јакимовска Баба
Мајда Тушар Проститутка
Методија Марковски
Џемаил Максут
Димитар Спасески

Наводи уреди

Надворешни врски уреди