Претежно ведро - македонска телевизиска серија од 1987 година во режија на Љупчо Тозија, а сценарио на Велко Неделковски.

Претежно ведро
Жанркомедија
Напишана одВелко Неделковски
Режирана одЉупчо Тозија
УлогиВладимир Ангеловски
Марин Бабиќ
Кирил Ќортошев
Лиле Георгиева
Земја на потеклоМакедонија Македонија
Првичен јазикмакедонски
Бр. на сезони1
Бр. на епизоди6
Производство
Времетраење45 мин
Прикажување
Првична мрежаМакедонската Телевизија
Првично прикажување2 јули 1987 - 6 септември 1987

Улоги уреди

Глумец Улога
Владимир Ангеловски
Марин Бабиќ Панко Јовановски
Кирил Ќортошев Дедо Фидан
Лиле Георгиева
Ѓорѓи Јолевски Симе
Ацо Јовановски
Синоличка Трпкова Славица
Мајда Тушар Милка Јовановска
Кирил Гравчев

Надворешни врски уреди