Македонија на Евровизија 2000

Македонија на Евровизија 2000 — второ официјално учество на Македонија на изборот на песна за Евровизија. Македонија била претставувана од страна на групата XXL, откако победила на националниот музички фестивал Скопје Фест со песната 100% те љубам. Песната била една од 22-те песни кои биле изведени на 19 февруари 2000 година на фестивалот во Универзалната сала во Скопје. Водители на фестивалот биле Катерина Крстевска и Драган Б. Костиќ. Гласањето се одвивало во 3 дела - стручно жири составено од 21 лице (секој од нив доделил 100 бода за нивната омилена песна), гласовите на публиката во Универзалната сала (кои можеле да дадат по 1 бод на нивната омилена песна) и телефонско гласање (фаворитот на гледачите добил 200 бода, вториот - 180 бода, итн)[1].

Евровизија 2000
Држава Македонија
Национален избор
Изборен процесСкопје Фест 2000
Дата на избор19 февруари 2000
Избран учесникXXL
Избрана песна"100% те љубам"
Изведба во финале
Финален резултат15-то, 29 бода
Македонија на Евровизија
◄1998 2000 2002►

XXL биле фаворити на експертското жири и публиката. Тоше Проески ги освоил најголемиот број на телефонски гласови (со околу 38 000 гласови) и XXL биле втори (со околу 30 000 гласови).

Скопје Фест 2000 уреди

Final – 19 February 2000
Draw Artist(s) Song Songwriter(s) Points Place
1 Ивана Андоновска "Нов ден" Ивана Андоновска 12 17
2 Mama "Дождот паѓа" Трајче Органџиев, Тања Трчкова 31 14
3 Верица Пандиловска "Знаеш дека знам" Тоше Поп-Симонов 119 7
4 Клик Клак "Само љуби ме" Весна Малинова, Јовица Каралиевски 9 18
5 Ерзана "Илузија" Клементина Крстановска, Ерзана Бериша 111 8
6 Ристо Самарџиев "Каде што денот боите ги сокрива" Ристо Самарџиев, Хари Котларовски 248 4
7 Лидија Кочовска "Само твоjа сум" Игор Цветковски 2 20
8 Марјан Стојаноски "Дали ти си ова небо" Петар Георгиев-Калица 54 12
9 Јасмина Мукаетова "Дали си осамен" Ристанка Пецова, Ано Јосифов 0 22
10 XXL "100% те љубам" Орце Зафировски, Драган Каранфиловски-Бојс, Владо Јаневски 1,768 1
11 P.S. "Кажи што ќе направиш" Анета Качуркова, Димитар Димитров 20 16
12 Џина Папас Џокси "Заборави" Ана Генчовска, Џина Папас Џокси 2 20
13 Маја Вукичевиќ "Немоj да си наивен" Тоше Поп-Симонов 5 19
14 Ареа "Ти би сакал" Ружица Милошеска Брчиоска, Ивица Брчиоски 93 9
15 Андријана Јаневска "Твоето писмо моjа библиjа" Владо Јаневски, Григор Копров 163 6
16 Тања Ангелова "Слушни ме" Иво Настевски 27 15
17 Каролина Гочева "За нас" Александар Ристовски, Дарко Димитров 916 2
18 Магија "Дали се уште си моjа" Јован Јованов 195 5
19 Елена Петреска "Светлина" Орце Божиновски, Елена Петреска 71 11
20 Тоше Проески "Солзи прават златен прстен" Огнен Неделковски, Григор Копров 395 3
21 Дани Димитровска "А некогаш" Весна Додева, Љупчо Мирковски 81 10
22 Пеце Огненов "Сакав да сум единствен" Хари Котларовски 40 13

Евровизија 2000 уреди

На Евровизија 2000 Македонија го освоила 15-тото место со освоени 29 бода.

Гласање уреди

Поени доделени на Македонија[2]
Поени Држава
12 поени
10 поени
8 поени
7 поени   Русија
6 поени
5 поени
4 поени
3 поени
2 поени   Кипар
1 поен

Поени доделени од Македонија[2]
Поени Држава
12 поени   Романија
10 поени   Хрватска
8 поени   Малта
7 поени   Русија
6 поени   Шведска
5 поени   Турција
4 поени   Кипар
3 поени   Латвија
2 поени   Белгија
1 поен   Израел

Наводи уреди

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2009-10-22. Посетено на 2009-10-26.
  2. 2,0 2,1 „Results of the Final of Stockholm 2000“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот 10 April 2021. Посетено на 10 April 2021.