Јован Јованов (р. 27 мај 1981 во Скопје) — македонско-канадски музички продуцент, дискограф и текстописец на поп, R&B, хаус и хип-хоп музика.

Јован Јованов
Познат(а) и какоЏеј Џеј
ПотеклоМакедонија
Жанр(ови)поп, R&B, поп-рок, денс, хип-хоп
Занимање/њатекстописец, продуцент, пејач
Години на активност1998–денес
Продукциска куќа/ќи„Глобал мјузик ентертејмент“, „Јованов Рекордс“

Живее во Торонто, Онтарио, каде работи со канадски уметници како Алкс Велиз, НортсајдБенџи, Лирон и многу други. Јованов компонирал, напишал и продуцирал над 500 песни и добил многу награди и признанија. На меѓународно ниво неговите хитови имаат над 200 милиони прегледи на Youtube.[1]

Неговите песни ја претставувале Македонија на Евровизија во 2004 година[2] и 2009 година,[3] и на Детската Евровизија во 2007 година. Тој исто така ја аранжирал песната на Влатко Илиевски за Евровизија 2011.[4]

Јованов е добитник на три први награди на македонскиот фестивал Макфест, со неговите композиции „Магија“, изведена од музичката група Магија (1998), „Ти ме сакаш“, изведена од Јован Јованов и Маја Саздановска (2005) и „Не планирам“, изведена од Ламбе Алабаковски (2010). Добитник е и на две втори награди на Макфест за композициите: „300 години“, изведена од Адријан Гаџа (2005) и „Без тебе тивко умирам“, изведена од Некст тајм (2008). Исто така, тој е добитник на трети награди за композициите „Да те видам пак“, изведена од Јован Јованов (2003), „Сѐ на свое место“, изведена од Зоран Стаменковски (2006) и „Некаде после 2“ изведена од Елвир Мекиќ (2007).[5]

Ран живот уреди

Јованов е роден во Скопје на 27 мај 1981 година. Своето музичко образование го започнал кога имал шест години. Свири пијано, гитара и ударни инструменти.[1] На 17 години започнал да работи со други уметници и го отворил неговото музичко студио.

Живеел во Скопје во населбата Карпош 4, со своите брат и мајка до 16-годишна возраст кога се иселил.

Образование уреди

Јованов завршил средно училиште во СУ „Илија Николовски Луј“ во Скопје, завршил музичка академија на Факултет за музичка уметност во Скопје и студира на Филмската школа во Лос Анџелес.

Кариера уреди

Магија уреди

Во 1998 година, Јованов ја формирал момчешката група „Магија“ (1998-2001) во Македонија. Нивните песни ги вклучувале „Магија“ (Магија), Ди-џеј (DJ), „Светло се гасне“ и „Низ оган да минувам“.

Студио за снимање и издавачка куќа „Јованов рекордс“ уреди

Во 2001 година, Јованов го отворил сопственото студио за снимање „Јованов рекордс“. Тој соработувал со многу познати музичари од балканскиот регион, вклучувајќи ги Тоше Проески, Емина Јаховиќ, Ламбе Алабаковски, Адријан Гаџа, Слаткаристика, Тони Зен, Елвир Мекиќ, Бојан Маровиќ, Слаџа Делибашиќ, Next Time, Влатко Илиевски и Викторија Лоба. Во 2007 година, тој ја отворил својата издавачка куќа „Јованов рекордс“. Неговата компанија работела со промоција на нови уметници и нивно планирање на кариерата. Тој станал менаџер на Елвир Мекиќ, Слаткаристика, Тони Зен и Next Time.

Уметничка кариера (2004-2009) уреди

Јованов снимил и издал две ЦД-а, „На мој начин“, „Инто ми требаш“ и настапил на бројни концерти и настапи низ Македонија.[1]

Директор на фестивалот Макфест (2011-2012) уреди

Јованов бил две години директор на најголемиот фестивал на поп-музика во Македонија - Макфест што се одржува во Штип. Макфест продуцирал повеќе од 1.000 песни, од кои многу станале хитови.[5]

„Глобал мјузик ентертејмент“ (2017-денес) уреди

„Глобал мјузик ентертејмент“ е основана од самиот Јован Јованов.[6]

G.M.E. бил уникатен сè-во-едно објект за развој на уметници што ги подготвувал амбициозните пејачи за кариера во музичкиот бизнис. Тоа било водечки извор на обука за уметници во музичката индустрија во Торонто и модел за обука на индустријата на национално ниво. Центарот обезбедувал програми за развој на уметници, консултации за A & R, маркетинг, друштвени медиуми и помош за брендирање, студио за снимање, мастер часови за пеење, обука за изведба и сцена, кореографи, часови за пишување песни и музички часови за истакнување на креативниот уметник во пејачите.[6]

Global Music Entertainment Corp е сопственик на Global Recording Studio Toronto.[7]

Дискографија уреди

Најгледани песни на YouTube уреди

Наслов Уметник Кредити Прегледи Година
Е ди qe дон Флоријан Беќири Текстописец, продуцент на музика, Миксање 30.000.000 + 2014 година
Оваа Земер Адријан Гаџа ft. Флоријан Беќири Текстописец, продуцент на музика, Миксање 15.000.000 + 2013 година
Ој ти кике Адријан Гаџа и Флоријан Беќири Текстописец, продуцент на музика 13.000.000 + 2014 година
Тик Так Слаткаристика во дует со Криско Текстописец, продуцент на музика 11.000.000 + 2016 година
Син Флоријан Беќири во дует со Линдон Текстописец, продуцент на музика 10.500.000 + 2015 година
Добредојдовте во Приштина Адријан Гаџа ft. Флоријан Беќири и Скиви Текстописец, продуцент на музика 8.000.000 + 2013 година
5 минути Елвир Мекиќ ft. Слажа Делибачиќ Текстописец, продуцент на музика, Миксање 6.500.000 + 2008 година
Олабави ме Слаткаристика Текстописец, продуцент на музика, Миксање 6.200.000 + 2012 година
Тај ти не личи Елвир Мекиќ и Џус Текстописец, продуцент на музика, Миксање 5.500.000 + 2009 година
Дими џам Слаткаристика во дует со Ферус Мустафов и Тајзи Текстописец, продуцент на музика 5.000.000 + 2014 година
Несаница Емина Јаховиќ Текстописец, продуцент на музика 4.000.000 + 2014 година
Да полетам Слаткаристика Текстописец, продуцент на музика, Миксање 3.700.000 + 2010 г.
Fm Слаткаристика Текстописец, продуцент на музика, Миксање 3.100.000 + 2009 година
Регетон Tyzee Драган Величковски Текстописец, продуцент на музика, Миксање 2.700.000 + 2013 година
Шопинг Слаткаристика Текстописец, продуцент на музика, Миксање 2.500.000 + 2009 година
Дупликат Слажа Делибачиќ Текстописец, продуцент на музика, Миксање 2.500.000 + 2012 година
Дома си е дома Tyzee Драган Величковски Текстописец, продуцент на музика 2.400.000 + 2014 година
Класика Слаткаристика Текстописец, продуцент на музика, Миксање 2.300.000 + 2011 година
Добро да е Слаткаристика ft. Ивеао Текстописец, продуцент на музика 2.100.000 + 2013 година
Итно Ми Требаш Јован Јованов ft. Ламбе и Тони Зен Текстописец, продуцент на музика, Миксање 1.400.000 + 2008 година
Од 19 јануари 2019 година

Награди уреди

Година Награда Категорија Work Ref. !
1998 Прва награда на Макфест Награда од публиката Song Magija (пејач, текстописец & продуцент) [8]
1999 12 Величествени Бенд на годината Bend Magija (пејач)
2000 Златна бубамара на популарноста Бенд на годината Bend Magija (пејач) [9]
2001 Втора награда на Скопје Фест Награда од публиката Song Tik Tak (текстописец & продуцент)
2003 Трета награда на Макфест Награда од публиката Song Da te vidam pak (пејач, текстописец & продуцент) [5]
2004 Победник на изборот за Евровизија 2004 Најдобра песна "Life"Tose Proeski (текстописец & продуцент) [10]
2004 Трета награда на Сунчане скале Награда од публиката Единствена (текстописец & продуцент) [11]
2005 Трета награда на Охрид Фест Breakthrough Artist Најди малку време (текстописец & продуцент)
2005 Прва награда на Макфест Награда од публиката Ти ме сакаш знам (текстописец & продуцент)
2005 Втора награда на Макфест Награда од публиката 300 Godini Adrian Gaxha (пејач, текстописец & продуцент)
2006 Трета награда на Макфест Награда од публиката Se na svoe mesto (текстописец & продуцент)
2007 Прва награда на Охрид Фест Награда од жири Opasno Elvir Mekic (текстописец & продуцент)
2007 Трета награда на Макфест Награда од публиката Nekade Posle 2 Elvir Mekic (текстописец & продуцент)
2008 MARS Macedonia Радио хит на годината Ме остави сам да живеам - Next Time (текстописец & продуцент) [12]
2009 Победник на изборот за Евровизија 2009 Најдобра песна Нешто што ќе остане - Next Time (текстописец & продуцент)
2010 Прва награда на Макфест Награда од публиката Ne PlaniramLambe Alabakoski (текстописец & продуцент)
2011 Победник на изборот за Евровизија 2011 Најдобра песна RusinkaVlatko Ilievski (текстописец & продуцент)
2011 Трета награда на Сунчане скале Награда од публиката Lazem Ljude (текстописец & продуцент)
2013 Прва награда на Скопје Фест Награда од публиката Ќе те чекам јас - Lambe Alabakoski (текстописец & продуцент)
2013 MARS Macedonia Радио хит на годината Регетон - Тајзи (текстописец & продуцент)
2016 The USA Songwriting Competition HONORABLE MENTION AWARDS Say You Love Me LIRON (текстописец & продуцент) [13]

Наводи уреди

 1. 1,0 1,1 1,2 „Official website“. Архивирано од изворникот на 2 December 2013. Посетено на 12 May 2012.
 2. http://www.eurovision.tv/page/history/by-year/contest?event=8/ Retrieved 27 December 2014.
 3. About Next Time Eurovision, 12 May 2009. Retrieved 27 December 2014.
 4. About Vlatko Ilievski Eurovision, 12 May 2011. Retrieved 27 December 2014.
 5. 5,0 5,1 5,2 „МАКФЕСТ – Фестивал на забавни мелодии МАКФЕСТ – ШТИП“.
 6. 6,0 6,1 „Artist Development Center“. Архивирано од изворникот на 2020-10-26. Посетено на 2020-11-10.
 7. „Recording Studio Toronto | Ontario | Recording Studio“. globalrstudio. Архивирано од изворникот на 2020-10-26. Посетено на 2020-11-10.
 8. „Досегашни Победници“.
 9. „Zlatna Bubamara Na Popularnosta“. www.facebook.com.
 10. „Eurovision Song Contest“. eurovision.tv.
 11. „Sunčane Skale 2012“.
 12. „Бојана и Билбилов во "Милениум". Daily.MK - Вести.
 13. Competition, USA Songwriting. „USA Songwriting Competition“. www.songwriting.net.