Македонија на Евровизија 2002

Македонија на Евровизија 2002 — трето официјално учество на Македонија на изборот на песна за Евровизија. Македонија била претставувана од страна на Каролина Гочева, откако победила на националниот музички фестивал Скопје фест со песната Од нас зависи.

Евровизија 2002
Држава Македонија
Национален избор
Изборен процесСкопје Фест
Избран учесникКаролина Гочева
Избрана песна"Од нас зависи"
Изведба во финале
Финален резултат19-то, 25 бода
Македонија на Евровизија
◄2000 2002 2004►

Скопје фест 2002

уреди

Финалето беше одржано на 16 февруари 2002 во Македонскиот народен театар во Скопје, а водител бил Игор Џамбазов. Победникот беше одбран со комбинација од гласови од публиката во салата (20%), телефонски гласови (40%) и експертско жири (40%).

Финале – 16 февруари 2002
Редослед Изведувач Песна Бодови Место
1 Ѓорѓи Крстевски "Песна за тебе" 159 5
2 Фани "Лејди" 24 14
3 Биба "Необичен круг" 16 15
4 Жармена "Сомнеж" 0 18
5 Вера Јанковиќ "Вети ми" 34 13
6 Лидија Кочовска "Лице и опачина" 96 7
7 Каролина Гочева "Од нас зависи" 346 1
8 Марјан Николовски & Лозена "Кажи ми, кажи" 57 11
9 Ана Симоновска "Како ми е мене" 15 16
10 Пеце Огненов "Сакам да сме заедно" 13 17
11 Андријана Јаневска "О шери, мон шери" 238 2
12 Деско & Сузана "Сеќавање" 70 9
13 Ристо Самарџиев "Нема веќе песни тажни" 224 3
14 Багаж "Ќе те најдам" 89 8
15 Анета Ефтимова "За само една ноќ" 58 10
16 Тијана Тодевска "Изгрев" 177 4
17 Марија Георгиева & Ѓоко Танески "Кога молчат очите" 45 12
18 Љубко Ангелов "Тотален колапс" 127 6

Евровизија 2002

уреди

На Евровизија 2002 Македонија го освоила 19-тото место со освоени 25 бода.

Гласање

уреди

Поени доделени на Македонија[1]
Поени Држава
12 поени   Романија
10 поени
8 поени
7 поени
6 поени
5 поени   Малта
4 поени   Хрватска
3 поени   Кипар
2 поени
1 поен   Финска

Поени доделени од Македонија[1]
Поени Држава
12 поени   Романија
10 поени   Малта
8 поени   Турција
7 поени   Латвија
6 поени   Естонија
5 поени   Хрватска
4 поени   Велика Британија
3 поени   Босна и Херцеговина
2 поени   Словенија
1 поен   Финска

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Results of the Final of Tallinn 2002“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот 8 April 2021. Посетено на 8 April 2021.