Орце Зафировски (роден на 14 јануари 1966, во Скопје) ― македонски текстописец.[1][2][3]

Орце Зафировски
Роден 14 јануари 1966
Скопје
Националност Македонец
Занимање текстописец

Животопис

уреди

Орце по професија е стоматолог, но пишувал песни уште како студент. Кариерата ја почнал со народни песни, но потоа преминал во поп-музика. Освоил неколку фестивалски награди. Неговата соработка со Драган Каранфиловски-Бојс започнала во 1998, на детски фестивал каде нивната песна ја добила наградата од публиката.

Наводи

уреди
  1. „Eurovision Song Contest Helsinki 2007 | FYR Macedonia: Eurovision Song Contest 2000“. web.archive.org. 2006-11-21. Архивирано од изворникот на 2006-11-21. Посетено на 2022-05-09.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. Администратор. „Денес им е роденден:Орце Зафировски“. publicitet.mk. Посетено на 2022-05-09.[мртва врска]
  3. „Utrinski Vesnik“. www.utrinski.com.mk. Посетено на 2022-05-09.

Надворешни врски

уреди