Драган Каранфиловски-Бојс


Драган Каранфиловски-Бојс (Сараево, 1956 - Скопје, 28 мај 2015) — македонски поп и рок-музичар и композитор.

Драган Каранфиловски - Бојс
Роден 1956
Сараево,  Социјалистичка Федеративна Република Југославија, денес  Босна и Херцеговина
Починал 28 мај 2015
Скопје, Македонија Македонија
Занимање музичар

ЖивотописУреди

Драган Каранфиловски-Бојс ја започнал музичката кариера во 1973 година, формирајќи ја музичката група „Македонија". Најголемите успеси како автор ги постигнал како член на култната битолска група „Мадригали", подоцна преименувана во „Трн во око". Со овие две групи, тој ги снимил своите најпознати рок-песни, а на гитаријадата во Заечар, во 1977 година, со групата „Мадригали" ја освоил првата награда од публиката и првата награда од музичкото списание „Џубокс".[1]

Подоцна, Драган Каранфиловски-Бојс започнал успешна кариера како кантавтор, пишувајќи поп-песни и песни за деца. Од неговите песни, најпознати се: „Опасно сум вљубен во тебе", „Валерија", „Лулај ме нежно", „Парижанка", „Весела романтика", „Африканско лето" и многу други детски песни отпеани на Златно славејче, СиДо и др. коишто го дефинираа жанрот во Македонија („Наташа од 3-то 3", „Ало амбуланта", „Марија од Бундеви", „Песна за Ана" и многу други).

Исто така, тој е автор на бројни хитови кои ги пееле други пејачи, како што се: „Јануарска ноќ", во изведба на Зафир Хаџиманов, „На минус 23", испеана од Трајче Манев, „Искро моја" на Игор Џамбазов, „Заведи ме", во изведба на неговата ќерка Верица Каранфиловска, итн. Тој е автор и на рефренот на песната „100% те љубам" на групата „XXL", која во 2000 година ја претставувала Македонија на Евросонг. Најпосле, Драган Каранфиловски-Бојс има компонирано музика за неколку ТВ-серии.

Како признание на неговото долгогодишно творештво, во 2014 година, Драган Каранфиловски-Бојс ја добил наградата на манифестацијата „Златна бубамара" за животно дело.[1]

Починал на 28 мај 2015 година година во Скопје.

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Бојс добитник на „Бубамара" за животно дело", Дневник, година XVIII, број 5379, петок, 31 јануари 2014, стр. 25.