Општина Кратово

општина во Македонија
Кратово

Map of Kratovo Municipality.svg

Знаме на Општина Кратово Грб на Општина Кратово
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Град Кратово
Површина 375,44 км2
Демографија
Население 10.441 жит.
- проценка од 31.12.2016 9.376 жит.
Густина 27,81 жит./км2
Населени места
Самоуправа
Градоначалник Тодорче Николовски
Совет 15 члена
Контактни податоци
Седиште Градски Плоштад б.б. 1360 Кратово
Телефон 031 481-119, 031 481-202
Факс 031 481-335, 031 481-667
Мреж. место Службен портал

Кратово — општина во северниот дел на североисточна Македонија со административен центар во градот Кратово. Лежи на изгаснати вулкански купи (кратери) од каде е и добиено името. Во општината се наоѓаат и неколку антички рудници за злато од Римскиот период.

Карта на Општина Кратово со селските атари.
Демографска карта на Општина Кратово со селските атари.

ГеографијаУреди

ИсторијаУреди

Кратово историски е значајно рударско место, низ кое поминале голем број на освојувачки војски.

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Седиште на општината е градот Кратово.

Во општината живеат 10 441 жител од кои:[1]

10 231 (97,99 %) се Македонци

151 (1,45 %) се Роми

33 (0,32 %) се Срби

8 (0,08 %) се Турци

1 (0,01 %) се Власи

17 (0,16 %) се други националности.

Во општината не живеат Албанци и Бошњаци.

Вероисповед Вкупно
православни 10.203
муслимани 173
католици 2
протестанти 1
останати 62
Јазик Вкупно
македонски 10.219
албански 0
турски 9
ромски 172
влашки 1
српски 28
бошњачки 1
останати 11

Општина Кратово зазема подрачје од 375,44 км2 и има густина на населеност од 27,81 жит./км2.

Во состав на општината влегуваат и 30 села: Близанци, Вакуф, Горно Кратово, Димонце, Емирица, Железница, Живалево, Каврак, Кетеново, Кнежево, Којково, Коњух, Крилатица, Куклица, Куново, Луково, Мушково, Нежилово, Пендак, Приковци, Секулица, Страцин, Талашманце, Татомир, Тополовиќ, Трновац, Туралево, Филиповци, Шлегово и Шопско Рударе.

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Градоначалник на општина Кратово е Љупчо Бојаџиев од редовите на СДСМ. Тој бил избран на локалните избори од 2017 година за мандат од четири години.[2] Бојаџиев станал првиот градоначалник на Кратово од 1991 година кој не бил кандидат на СПМ. Советот на општина Кратово е составен од 15 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

 
  СДСМ: 9 места
  ВМРО-ДПМНЕ: 6 места

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. „Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години“. Државен завод за статистика на Република Македонија. Посетено на 2 мај 2018.
  2. „Мандати за градоначалници и совет во РМ – Локални избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 18 октомври 2017.

Надворешни врскиУреди