Стипона — село во Општина Ресен.

Стипона
Стипона is located in Македонија
Стипона
Местоположба на Стипона во Македонија
Координати 41°03′36″N 20°57′19″E / 41.06000° N; 20.95528° E / 41.06000; 20.95528Координати: 41°03′36″N 20°57′19″E / 41.06000° N; 20.95528° E / 41.06000; 20.95528
Општина Ресен
Население 0 жит.
(поп. 2002)
Стипона на општинската карта
Стипона во Општина Ресен.svg

Атарот на Стипона во рамките на општината

Географиja и местоположбаУреди

ИсториjaУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 1625 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на продавница на селото Горно Дупени.[1]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 82 гласачи.[2]

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  2. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди