Куп на Македонија во кошарка 2002

кошаркарско натпреварување

Купот на Македонија 2002 - 10. издание на Купот на Македонија во кошарка. Завршниот турнир бил одигран во Спортската сала Билјанини Извори во Охрид. Турнирот бил во организација на КФМ.[1] Победничкиот пехар, кој бил преоден, бил доделен од страна на дневниот весник „Вечер“ како покровител на турнирот. Во ова издание првак бил Никол Ферт.

Куп на Македонија 2002
Детали за турнирот
Датум(и)2-4 мај
ГрадОхрид
СалаБилјанини Извори
Број на екипи4
ПрвакНикол Ферт (2. титула)
ВицепрвакФершпед Работнички (7. финале)
ПолуфиналистиКуманово
МЗТ Аеродром 2000
Одиграни натпревари3
Најкорисен играчМакедонија Тодор Гечевски (Никол Ферт)
Гледаност3,700 (1,233 по натпревар)
2001
2003

Место на одржувањеУреди

Охрид
Спортска сала Билјанини Извори
Капацитет: 3,000

КвалификацииУреди

ОсминафиналеУреди

Куманово против Жито Вардар ЖИВАУреди

2002 [2] Жито Вардар ЖИВА 97, Куманово 2009 91    Спортска сала Гемиџии, Велес
2002 [2] Куманово 2009 86 (76), Жито Вардар ЖИВА (70) 76 Пдж  Спортска сала Куманово, Куманово
Четвртини: -, -, -, -, Пдж: 10-6
Куманово го освоил двомечот со 177:173

Завршен турнирУреди

ПолуфиналеУреди

2 мај 2002 [1][2] Куманово 69, Никол Ферт 71    Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
Гледачи: 1,000
Четвртини: 15-19, 29-20, 18-12, 7-20
Пое: И. Михајловски 19 Пое: Д. Јовановски 24
2 мај 2002 [3][4] Фершпед Работнички 83, МЗТ Аеродром 2000 71    Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
Гледачи: 1,500
Четвртини: 25-18, 18-21, 21-12, 19-20
Пое: Ѓ. Чековски 17 Пое: Ѓ. Војновиќ 17

ФиналеУреди

4 мај 2002 [3][5] Никол Ферт 88, Фершпед Работнички 82 Пдж  Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
Гледачи: 1,200
Судии: Зоран Златевски
МТВ 2
Четвртини: 18-23, 12-10, 17-15, 23-22, Пдж: 18-12
Пое: Т. Гечевски 24 Пое: Ѓ. Чековски 28

Победнички составУреди

број име позиција државјанство
10 Будимир Јоловиќ Крило   Македонија
  Сојузна Република Југославија
11 Тодор Гечевски Центар   Македонија
14 Милан Сотировски (К) Бек   Македонија
15 Јосип Сичиќ Центар   Хрватска
12 Дејан Јовановски Крило
/ Бек
  Македонија
4 Сефер Цаноски   Македонија
7 Слободан Петровски Крило   Македонија
13 Томе Дишлиев Центар   Македонија
Александар Совковски Бек /
Крило
  Македонија

Победник во
Купот на Македонија 2002
Никол Ферт 1. титула

Главен тренер

ПризнанијаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Четири желби за јубилејниот трофеј“. vest.com.mk. 30 април 2002.[мртва врска]
  2. 2,0 2,1 МТВ 2 (4 мај 2020). „Zito Vardar - Kumanovo“. канал MKD Video на Youtube. Посетено на 15 мај 2020.
  3. МТВ 2 (5 април 2020). „NIKOLFERT - RABOTNICKI FINALE KUP NA RM 2002 (FALAT 2 MIN NA KRAJ)“. канал Stari Natprevari на Youtube. Посетено на 5 април 2020.