Суперкуп на Македонија во кошарка 2002

кошаркарско натпреварување

Суперкупот на Македонија 2002 било 3. издание на Суперкупот на Македонија во кошарка. Натпреварот се одиграл во спортската сала Градски Парк во Скопје во организација на Кошаркарскиот Сојуз на Македонија. Во ова издание првак бил Никол Ферт кој го примил пехарот „Македонски спорт“.[1][2]

Суперкуп на Македонија 2002
Детали за турнирот
Датум(и)26 септември
ГрадСкопје
СалаГрадски Парк
Број на екипи2
2001
2003

Место на одржувањеУреди

Скопје
Спортска сала Градски Парк
Капацитет: 2,000

УчеснициУреди

Екипа Обезбеден пласман преку
Фершпед Работнички Првак во Првата Лига Мажи 2001/02
Никол Ферт Првак во Купот на Македонија 2002

НатпреварУреди

26 септември 2002 Фершпед Работнички 74, Никол Ферт 78    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Гледачи: 500
Пое: Г.Самарџиев 20 Пое: М.Голоскоковиќ 26
Суперкуп на Македонија
2002 Победник
Никол Ферт 2ратитула

ПризнанијаУреди

  • Најкорисен играч на натпреварот - Милош Голоскоковиќ (Никол Ферт)

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Николферт победник во македонскиот Суперкуп“. dnevnik.com.mk. 28 септември 2002. Посетено на 3 октомври 2015.[мртва врска]
  2. „Никол Ферт со уште една куп титула“. vest.com.mk. 28 септември 2002. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 3 октомври 2015.

Надворешни врскиУреди