Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“ 2017

издание 2017 на австралиската велосипедска трка Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“ 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание3. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2017 1.UWT
Датум29 јануари 2017
Растојание174 км
ДржаваAUS Австралија
ПоаѓалиштеМелбурн
ОдредиштеМелбурн
Екипи18
Возачи на почеток126
Возачи на крај103
Просечна брзина40,247 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникGER Никијас Арнт[1] (Санвеб) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранAUS Сајмон Геранс (Орика-Скот) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранAUS Камерон Мајер (Австралија) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиIRL Конор Дан[2] (Аква Блу Спорт) Wikidata-logo S.svg
СпринтерскиAUS Александер Портер (Австралија) Wikidata-logo S.svg
МладинскиCOL Џонатан Рестрепо (Катјуша-Алпесин) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенAUS Австралија Wikidata-logo S.svg
20162018 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“ 2017 — 3. издание на велосипедската еднодневна трка Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“, која се одржала на 29 јануари како втор настан во сезоната на Светската турнеја. Првпат била вклучена во календарот на Светската турнеја.[3][4]

При завршниот спринт од намалена главна група, возачот на Тим Санвеб, Никијас Арнт, ја освоил трката пред Австралијците Сајмон Геранс (Орика-Скот) и Камерон Мајер, кој возел за националната екипа на Австралија.[5]

ЕкипиУреди

Како нов настан на Светската турнеја, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Поради тоа, тринаесет од осумнаесетте екипи настапиле на трката.[6] Дополнително, четири професионални континентални екипи се натпреварувале, додека австралиската национална екипа ја заокружила главната група од 18 екипи.

Екипи од Светската турнеја UCI (13)
 1.   Бора-хансгрое
 2.   Катјуша-Алпесин
 3.   Орика-Скот
 4.   Санвеб
 5.   Квик-Степ Флорс
 6.   Лото-Судал
 7.   Аг2р-Ла Мондијал
 8.   БМЦ Рејсинг
 9.   Канондејл-Драпак
 10.   Дименжн Дата
 11.   Лото НЛ-Џамбо
 12.   Скај
 13.   Трек-Сегафредо
Професионални континентални екипи (4)
 1.   Аква Блу Спорт
 2.   Гаспром-РусВело
 3.   Ромпот-Недерландсе Лотереј
 4.   ЈунајтедХелткеар
Национална екипа
 1.   Австралија

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[7]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Никијас Арнт Санвеб4ч 19' 15
2.   Сајмон Геранс Орика-Скот+ 0
3.   Камерон Мајер Австралија+ 0
4.   Џонатан Рестрепо Катјуша-Алпесин+ 0
5.   Лук Роу Тим Скај+ 0
6.   Петр Вакоч Квик-Степ Флорс+ 0
7.   Нејтан Хас Дименжн Дата+ 0
8.   Џанлука Брамбила Квик-Степ Флорс+ 0
9.   Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 0
10.   Паул Мартенс Лото НЛ-Џамбо+ 0
11.   Роберт Гесинк Лото НЛ-Џамбо+ 0
12.   Рафаел Валс Лото-Судал+ 0
13.   Свен Ерик Бистрем Катјуша-Алпесин+ 0
14.   Лукас Хамилтон Австралија+ 0
15.   Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
16.   Џеј Хиндли Австралија+ 0
17.   Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 0
18.   Мајкл Сторер Австралија+ 0
19.   Ханиер Асеведо ЈунајтедХелткеар+ 0
20.   Брендан Канти ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient Cycling Archives


НаводиУреди

 1. (en) Nikias Arndt narrowly wins 2017 Cadel Evans Great Ocean Road Race, cyclingnews.com, 29 јануари 2017.
 2. (en) 2017 results, cadelevansgreatoceanroadrace.com.au, 29 јануари 2017.
 3. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 4. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 5. „Nikias Arndt catches Cameron Meyer on the line to win Cadel Evans road race“. The Guardian. Guardian Media Group. Australian Associated Press. 29 јануари 2017. Посетено на 29 јануари 2017.
 6. „13 WorldTour teams for 2017 Cadel Evans Great Ocean Road Race“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 13 декември 2016. Посетено на 29 јануари 2017.
 7. „Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс" 2017“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди