Втора фудбалска лига на Македонија 2010/2011

Втората фудбалска лига на Македонија 2010/2011 - 19. издание на Втората фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 8 август 2010, а завршила на 29 мај 2011.[1] Во оваа сезона првак бил 11 Октомври.

Втора македонска фудбалска лига
Сезона2010/2011
Прваци11 Октомври
2009/10

ЕкипиУреди

Екипа Град / Село Стадион Капацитет
11 Октомври Прилеп Стадион Гоце Делчев 15,000
Беласица Струмица Стадион Младост 6,370
Влазними Струга Стадион Градска Плажа 500
Влазрими Кичево Градски стадион Кичево 5,000
Дрита Боговиње Стадион Боговиње 500
Еуромилк Горно Лисиче Скопје Стадион Горно Лисиче 500
Локомотива Скопје Стадион Комуналец 1,000
Миравци Миравци Стадион Миравци 1,000
Новаци 2005 Новаци Стадион Новаци 500
Охрид 2004 Охрид СРЦ Билјанини Извори 3,000
Охрид Лоте Охрид СРЦ Билјанини Извори 3,000
Ринија Гостивар Градски стадион Гостивар 1,000
Тиквеш Кавадарци Градски стадион Кавадарци 4,000
Цементарница 55 Скопје Стадион Цементарница 2,000

ТабелаУреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 11 Октомври (C, P) 26 16 6 4 50 19 +31 54 Пласман во Првата фудбалска лига на Македонија
2 Охрид 2004 (P) 26 16 5 5 51 21 +30 53
3 Тиквеш 26 13 9 4 45 27 +18 48 Пласман во баражот за унапредување
4 Миравци (P) 26 14 4 8 43 22 +21 46
5 Беласица 26 13 4 9 39 26 +13 43
6 Ринија 26 10 9 7 25 19 +6 39
7 Дрита 26 9 8 9 38 31 +7 35
8 Еуромилк Горно Лисиче 26 11 2 13 41 49 −8 35
9 Локомотива 26 9 4 13 27 46 −19 31
10 Охрид Лоте 26 9 2 15 40 49 −9 29
11 Влазрими 26 8 4 14 28 56 −28 28
12 Новаци 2005 (R) 26 5 7 14 24 38 −14 22 Отпаѓање во Третата фудбалска лига на Македонија
13 Цементарница 55 (R) 26 4 10 12 20 41 −21 22
14 Влазними[б 1] (R) 26 6 4 16 24 51 −27 21
Извор: MacedonianFootball.com, Soccerway
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Гол разлика ; 3) Постигнати голови ; 4) Поени од меѓусебните дуели; 5) Гол разлика од меѓусебните дуели; 6) Постигнати голови од меѓусебните дуели; 7) Влечење ливче.
За одлучување место за унапредување, отпаѓање, бараж за унапредување/опстанок: 1) Поени; 2) Поени од меѓусебните дуели; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Постигнати голови од меѓусебните дуели ; 5) Бараж.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат.
Notes:
  1. На Влазними му бил одземен еден поен.


Бараж за унапредувањеУреди

8 јуни 2011
16:30 СЕЛВ
Напредок 2 – 0 Тиквеш Стадион Ѓорче Петров, Скопје
Гледачи: 400
Судија: Љубомир Крстевски (Битола)
Симјановски   12'
Најдоски   87'
Извештај

8 јуни 2011
16:30 СЕЛВ
Скопје 1 – 4 Миравци Стадион Гоце Делчев, Прилеп
Гледачи: 2,000
Судија: Горан Спиркоски (Прилеп)
Ангеловски   85' Извештај Штерјов   28'
Попов   48'
Бучков   58' (пен..)
Ташков   73'

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Macedonia 2010/11“. RSSSF.com. Посетено на 28 јануари 2019.

Надворешни врскиУреди