Ватерполо на Летните олимписки игри 1952

Ватерполото на Летните олимписки игри 1952 — осмиот официјален ватерполски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Хелсинки, Финска. На турнирот учествувале вкупно 21 репрезентации.

Ватерполо на Летните олимписки игри 1952
Раководен орган
Дисциплини 2 (мажи: 1; жени: 1)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Освојувачи на медали

Првото место го освоил Унгарија, второто Југославија и третото Италија.

Учесници

уреди

Резултати

уреди
25 / 07 / 1952
  Унгарија 13 – 4   Мексико
  Белгија 6 – 5   ЈАР
  Египет 10 – 0   Португалија
  Бразил 2 – 3   Шпанија
  Австрија 2 – 10   Југославија
  Австралија 3 – 4   Велика Британија
  Индија 1 – 16   Италија
  Холандија 3 – 2   СССР
  САД 1 – 5   Шведска
  Германија 8 – 4   Романија
  Аргентина Х
26 / 07 / 1952
  Мексико 0 – 4   ЈАР
  Бразил 6 – 2   Португалија
  Австрија 0 – 6   Австралија
  Индија 0 – 12   СССР
  САД ' 6 – 3   Романија

Групна фаза

уреди

Прв круг

уреди

Група А

уреди
Екипа Н П Н И Г+ Г- ГР Бод
  Италија 3 3 0 0 17 8 +9 6
  САД 3 2 0 1 16 9 +7 4
  Велика Британија 3 0 1 2 9 15 -6 1
  Австралија 3 0 1 2 5 15 -10 1

Група Б

уреди
Екипа Н П Н И Г+ Г- ГР Бод
  Унгарија 3 3 0 0 23 4 +19 6
  СССР 3 2 0 1 12 9 +3 4
  Египет 3 1 0 2 7 14 -7 2
  Германија 3 0 0 3 5 20 -15 0

Група Ц

уреди
Екипа Н П Н И Г+ Г- ГР Бод
  Југославија 3 3 0 0 20 3 +17 6
  Холандија 3 2 0 1 17 6 +11 4
  Шведска 3 1 0 2 9 18 -9 2
  Аргентина 3 0 0 3 6 25 -19 0

Група Д

уреди
Екипа Н П Н И Г+ Г- ГР Бод
  Белгија 3 3 0 0 12 5 +7 6
  Шпанија 3 2 0 1 13 10 +3 4
  ЈАР 3 1 0 2 10 9 +1 2
  Бразил 3 0 0 3 7 18 -11 0

Втор круг

уреди

Група 1

уреди
Екипа Н П Н И Г+ Г- ГР Бод
  Италија 3 3 0 0 12 6 +6 6
  САД 3 2 0 1 14 11 +3 4
  Белгија 3 1 0 2 8 13 -5 2
  Шпанија 3 0 0 3 9 13 -4 0

Група 2

уреди
Екипа Н П Н И Г+ Г- ГР П
  Унгарија 3 1 2 0 11 9 +2 4
  Југославија 3 1 2 0 7 6 +1 4
  Холандија 3 1 1 1 9 8 +1 3
  СССР 3 0 1 2 8 12 -4 1

Група од 5 - 8 местo

уреди
Екипа Н П Н И Г+ Г- ГР Бод
  Холандија 3 3 0 0 16 6 +10 6
  Белгија 3 1 1 1 11 12 -1 3
  СССР 3 1 1 1 9 10 -1 3
  Шпанија 3 0 0 3 8 16 -8 0

Финална група

уреди
Екипа Н П Н И Г+ Г- ГР Бод
  Унгарија 3 2 1 0 13 4 +9 5
  Југославија 3 2 1 0 9 5 +4 5
  Италија 3 1 0 2 8 14 -6 2
  САД 3 0 0 3 6 13 -7 0


Табела

уреди
Place Nation
1   Унгарија (HUN)
2   Југославија (YUG)
3   Италија (ITA)
4   САД (USA)
5   Холандија (NED)
6   Белгија (BEL)
7   СССР (URS)
8   Шпанија (ESP)
9   Велика Британија (GBR)
  Египет (EGY)
  Шведска (SWE)
  ЈАР (RSA)
13   Австрија (AUT)
  Германија (GER)
  Аргентина (ARG)
  Бразил (BRA)
17   Австралија (AUS)
  Индија (IND)
  Мексико (MEX)
  Португалија (POR)
  Романија (ROU)


Наводи

уреди

sports-reference.com Архивирано на 18 април 2020 г.