Ватерполо на Летните олимписки игри 1920

Ватерполото на Летните олимписки игри 1920 — петтиот официјален ватерполски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Антверпен, Белгија. На турнирот учествувале вкупно 10 репрезентации.

Ватерполо на Летните олимписки игри 1920
Раководен орган
Дисциплини 2 (мажи: 1; жени: 1)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Освојувачи на медали

Првото место го освоил Обединетото Кралство, второто Белгија и третото Шведска.

Медали уреди

Пол Радмиловиќ, член на репрезентацијата на Обединетото Кралство
Освојувачи на медали
ЗлатоЗлато Сребро Сребро Бронза Бронза
Велика Британија Белгија Шведска
Чарлс Сидни Смит,
Ноел Пурцел
Вилијам Пикок
Вилијам Хенри Дин
Кристофер Џонс
Пол Радмиловиќ
Чарлс Багби
Алберт Дурант
Жерард Блиц
Морис Блиц
Пол Гали
Жозеф Плетинк
Пјер Нијс
Рене Буве
Пјер Девин
Харалд Јулин
Роберт Андерсон
Ерик Бергквист
Макс Гумпел
Торстен Кумфелт
Понтис Хансон
Ерик Андерсон
Нилс Баклунд
Вилхелм Андерсон
Теодор Науман

Учесници уреди

Резултати уреди

Злато уреди

  Шеснаесетфинале Четвртфинале Полуфинале Финале
   
         Велика Британија (GBR) 9  
   Шпанија (ESP) 1        Шпанија (ESP) 0  
   Италија (ITA) 1          Велика Британија (GBR) 7  
           САД (USA) 2  
         САД (USA) 7  
         Грција (GRE) 0  
           Велика Британија (GBR) 3
   Белгија (BEL) 11          Белгија (BEL) 2
   Швајцарија (SUI) 0        Белгија (BEL) 2  
         Холандија (NED) 1  
           Белгија (BEL) 5  
   Шведска (SWE) 11          Шведска (SWE) 3  
   Чехословачка (TCH) 0        Шведска (SWE) 7       
   Бразил (BRA) 5        Бразил (BRA) 3       
   Франција (FRA) 1  

Сребро уреди

  Полуфинале Финале
   САД (USA) 5  
   Шпанија (ESP) 0        САД (USA) 2
         Белгија (BEL) 7
   

Бронза уреди

  Четвртфинале Полуфинале Финале
   
         Шведска (SWE) 9  
   Холандија (NED) 7        Холандија (NED) 1  
   Чехословачка (TCH) 0          Шведска (SWE) 5
           САД (USA) 0
         САД (USA) 7
   Грција (GRE) 5        Грција (GRE) 0    
   Италија (ITA) 1  

Наводи уреди