Ватерполо на Летните олимписки игри 2012

Ватерполо на
Летните олимписки игри
2012

Турнири
мажи  жени

Турнирите во Ватерполо на Летните олимписки игри 2012 во Лондон, Велика Британија се одржале во новата Ватерполо арена, која е во склоп на Олимпискиот парк од 29 јули до 12 август. За време на натпреварите во ватерполо, арената собирала 5.000 гледачи. Дванаесет репрезентации учествувале во машкиот турнир, и осум репрезентации во женскиот турнир.

Во машкиот турнир златото го освоила репрезентацијата на Хрватска, пред Италија и Србија, кои го освоиле среброто и бронзата. Во женскиот турнир златотo го освоила репрезентацијата на САД, пред Шпанија и Австралија, на кои им припаднале среброто и бронзата.

Квалификации уреди

Двете репрезентации на Австралија, се квалификувале директно, додека пак африканските квалификации не се одржале и бројот на места од светскот квалификациски турнир се зголемил на 4.[1][2]

Мажи уреди

Турнир Датум Место Бр
на места
Држава(и)
квалификувани
Домаќин 1   Обединето Кралство
Светска Лига 21–26 јуни 2011   Фиренца, Италија 1   Србија
Светско првенство 16–31 јули 2011   Шангај, Кина 3   Италија
  Хрватска
  Унгарија
Пан Американски игри 23–29 октомври 2011   Гвадалахара, Мексико 1   САД
Азиско првенство 23–29 јануари 2012   Чиба Сити, Јапонија 1   Казахстан
Океанија 1   Австралија
Светски квалификициски турнир 1–8 април 2012   Едмонтон, Канада[3] 4   Црна Гора
  Шпанија
  Грција
  Романија
Вкупно 12

Жени уреди

Турнир Датум Место Бр
на места
Држава(и)
квалификувани
Домаќин 1   Обединето Кралство
Пан Американски игри 23–28 октомври 2011   Гвадалахара, Мексико 1   САД
Азиско првенство 23–29 јануари 2012   Чиба Сити, Јапонија 1   Кина
Океанија 1   Австралија
Светски квалификациски турнир 15–22 април 2012   Трст, Италија[3] 4   Шпанија
  Италија
  Русија
  Унгарија
Вкупно 8

Извлекување на групи уреди

Извлекувањето на групите за олимпискиот турнир се одржало во мај 2012 година.[4]

Мажи
Група A Група Б
  Грција   Унгарија
  Италија   Црна Гора
  Казахстан   Романија
  Шпанија   Обединето Кралство
  Австралија   САД
  Хрватска   Србија
Жени
Група A Група Б
  Унгарија   Италија
  Шпанија   Обединето Кралство
  Кина   Русија
  САД   Австралија

Освојувачи на медали уреди

Табела на медали уреди

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1   Хрватска 1 0 0 1
  САД 1 0 0 1
3   Италија 0 1 0 1
  Шпанија 0 1 0 1
5   Австралија 0 0 1 1
  Србија 0 0 1 1
Вкупно 2 2 2 6

Дисциплини уреди

Категорија Злато Сребро Бронза
Машки турнир   Хрватска (CRO)
Јосип Павич
Дамир Бурич
Михо Бошковиќ
Никша Добуд
Маро Јоковиќ
Петар Муслим
Иван Буљубашиќ
Андро Бушље
Сандро Сукно
Самир Барач
Игор Хиниќ
Пауло Обрадовиќ
Франо Вичан
  Италија (ITA)
Стефано Тампести
Амаурис Перес
николо Гито
Пиетро Фиглиоли
Алекс Гиоргети
Маурицио Фелуго
Масимо Гиакопо
Валентино Гало
Кристијан Перскиути
Дени Фиорентини
Матео Аикарди
Данијел Премуш
Џакомо Пасторино
  Србија (SRB)
Слободан Соро
Алекса Шапуњич
Живко Гоциќ
Вања Удовичиќ
Душан Мандич
Душко Пјелтовиќ
Слободан Никиќ
Милан Алексич
Никола Раден
Филип филиповиќ
Андрија Прлаиновиќ
Стеван Митровиќ
Гојко Пјетловиќ
Женски турнир   САД (USA)
Елизабет Армстронг
Хедер Петри
Мелиса Сајдман
Бренда Виља
Лорен Венгер
Меги Стефенс
Кортни Метјусон
Џесика Стефенс
Елзи Виндс
Кели Рулон
Аника Драјс
Ками Крег
Тумуајали Анае
  Шпанија (ESP)
Маура Естер
Марта Бах
Ана Еспар
Розер Тараго
Матилде Ортиз
Џенифер Пареха
Лорена Миранда
Марија дел Пилар Пења
Андреа Биас
Она Мезекуер
Марија Гарсија Годоу
Лаура Лопес
Ана Копадо
  Австралија (AUS)
Викторија Браун
Џема Бедсворт
Софи Смит
Холи Линколн-Смит
Џејн Моран
Бронвен Нокс
Роуена Вебстер
Кејт Гунтер
Гленкора Ралф
Ешли Саутерн
Мелиса Рипон
Никола Загаме
Алиша МекКормак

Наводи уреди

  1. „Water Polo qualification“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-02-03. Посетено на 2012-07-20.
  2. „2012 Olympic Games“. Архивирано од изворникот на 2011-06-16. Посетено на 2012-07-20.
  3. 3,0 3,1 FINA selects Catania, Casablanca as future host cities; Creates Open Water "School for Officials"
  4. Draw announced for Olympic Water Polo competition

Надворешни врски уреди