Ватерполо на Летните олимписки игри 1912

Ватерполото на Летните олимписки игри 1912 — четвртиот официјален ватерполски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Стокхолм, Шведска. На турнирот учествувале вкупно 6 репрезентации.

Ватерполо на Летните олимписки игри 1912
Раководен орган
Дисциплини 2 (мажи: 1; жени: 1)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Освојувачи на медали

Првото место го освоил Обединетото Кралство, второто Шведска и третото Белгија.

Учесници уреди

Медали уреди

 
Олимпискиот шампион репрезентацијата на Обединетото Кралство.
Злато Сребро Бронза
  Велика Британија
Чарлс Сидни Смит
Исак Бентам
Џорџ Корнет
Артур Едвин Хил
Џорџ Вилкинсон
Пауло Радмиловиќ
Чарлс Багби
  Шведска
Торстен Кумфелт
Харалд Јулин
Макс Гумпел
Роберт Андерсон
Понтис Хансон
Вилхелм Андерсон
Ерик Бергквист
  Белгија
Алберт Дурант
Херман Донерс
Виктор Боин
Херман Мејбум
Joseph Pletinckx
Оскар Грегорије
Фелесијен Курбе
Жан Хофман
Пјер Нијс

Резултати уреди

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
7 Јули - Ѓургардсбрунсвикен        
   Велика Британија (a.e.t.)  7
11 Јули - Ѓургардсбрунсвикен
   Белгија  5  
   Велика Британија  6
8 Јули - Ѓургардсбрунсвикен
       Шведска  3  
   Шведска  7
13 Јули - Ѓургардсбрунсвикен
   Франција  2  
   Велика Британија  8
   
     Австрија  0
   
     
   Австрија  
9 Јули - Ѓургардсбрунсвикен
     bye    
   Австрија  5
   Унгарија  4  
 

Злато уреди

First Round
7 Јули   Велика Британија (GBR) 7 - 5   Белгија (BEL) по продолжение
(2 - 3)

8 Јули   Шведска (SWE) 7 - 2   Франција (FRA)
(4 - 0)

9 Јули   Австрија (AUT) 5 - 4   Унгарија (HUN)
(1 - 2)
Second Round
11 Јули   Велика Британија (GBR) 6 - 3   Шведска (SWE)
(3 - 0)
Gold medal match
13 Јули   Велика Британија (GBR) 8 - 0   Австрија (AUT)
? (4 - 0)

Сребро уреди


First Round
10 Јули   Белгија (BEL) 6 - 5   Унгарија (HUN)
? (2 - 3)

11 Јули   Белгија (BEL) 4 - 1   Франција (FRA)
? (2 - 1) ?
Second Round
14 Јули   Шведска (SWE) 8 - 1   Австрија (AUT)
(5 - 1)

15 Јули   Белгија (BEL) 5 - 4   Австрија (AUT)
? (2 - 1)
Silver and Bronze medal match
16 Јули   Шведска (SWE) 4 - 2   Белгија (BEL)
(4 - 0) ?

Табела уреди

Место Земја
1   Велика Британија (GBR)
2   Шведска (SWE)
3   Белгија (BEL)
4   Австрија (AUT)
Рудолф Бухфелдер
Рихард Мануел
Валтер Шахлиц
Ото Шеф
Јозеф Вагнер
Ернст Ковач
Херман Бухфелдер
-   Унгарија (HUN)
Шандор Адам
Ласло Белезнаји
Тибор Фазекаш
Јене Хегнер
Карол Реми
Јанош Венк
Имре Захар
  Франција (FRA)
Густав Прост
Гастон Ванлер
Жорж Регал
Пол Белге
Жан Торалес
Анри Декон
Пол Васер
Жан Родије

Наводи уреди