Ватерполо на Летните олимписки игри 2016

Натпреварите во ватерполо на Летните олимписки игри 2016 се одржале од 6-20 август во Водниот центар „Марија Ленк“ во Бара да Тижука. Вкупно 20 екипи (12 вомашка и 8 во женска конкуренција) ќе се натпреваруваат на турнирот.[1] Натпреварите што ќе завршат нерешено ќе бидат одлучувани со изведување на казнени удари, откако продолженијата биле укинати во 2013 година.

КвалификацииУреди

Машки турнирУреди

Квалификации Датум Домаќин Места Земја
Земја-домаќин 2 октомври 2009   Копенхаген 1   Бразил
Светска лига воватерполо 2015 23-28 јуни 2015   Бергамо 1   Србија
Панамерикански игри 2015 7-15 јули 2015   Торонто 1   САД
Светско првенство во водени спортови 2015 27 јули - 8 август 2015   Казан 2   Хрватска
  Грција
Континентален избор на Океанија[2] 19 октомври 2015   Перт 1   Австралија
Азиско првенство 2015 16–20 декември 2015   Фошан 1   Јапонија
Европско првенство во ватерполо 2016 10–23 јануари 2016   Белград 1   Црна Гора
Светски квалификациски турнир 3–10 април 2016   Трст 4   Унгарија
  Италија
  Шпанија
  Франција
Вкупно 12

Женски турнирУреди

Квалификации Датум Домаќин Места Земја
Земја-домаќин 2 октомври 2009   Копенхаген 1   Бразил
Континентален олимписки избор[2] 19 октомври 2015   Перт 1   Австралија
Азиско првенство 2015 16–17 декември 2015   Фошан 1   Кина
Европско првенство во ватерполо 2016 10–22 јануари 2016   Белград 1   Унгарија
Светски квалификациски турнир 21–28 март 2016   Гауда 4   САД
  Италија
  Русија
  Шпанија
Вкупно 8

Надворешни врскиУреди

  1. „Rio 2016 – FINA Water Polo Qualification System“ (PDF). ФИНА. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-05-28. Посетено на 30 септември 2014.
  2. 2,0 2,1 „Breakdown of anticipated athletes by sport“. Australian Olympic Committee. Архивирано од изворникот на 2016-04-08. Посетено на 19 January 2016.