1881 во уметноста

Во 1881 година во уметноста се случиле некои значајни настани.  

Години во уметноста
Поврзани теми од периодот

НастаниУреди

 
Вилијам Пауел Фрит – Приватен поглед на кралската академија, 1881 (1883)

ДелаУреди

 
П. О. Реноар - Ручек на брод
 
С. Форбс - Улица во Бретан
 
Л. Алма-Тадема - Сафо и Алкеј
 
Елизабета Томпсон - Шкотска засекогаш!
 
Виктор Васнецов - Три царици на подземното царство

РодениУреди

ПочинатиУреди

НаводиУреди

  1. „Impressionist Exhibitions in Paris (1874-86)“. Encyclopedia of Art History. Посетено на 2015-06-17.
  2. Cox, Michael, уред. (2004). The Concise Oxford Chronology of English Literature. Oxford University Press. ISBN 0-19-860634-6.