Бакарно Гумно (Чепигово)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Бакарно Гумноархеолошко наоѓалиште во прилепското село Чепигово. Претставува населба од бакарното и бронзеното време.

Бакарно Гумно
археолошко наоѓалиште
Бакарно Гумно is located in Македонија
Бакарно Гумно
Местоположба на Бакарно Гумно во Македонија
Местоположба 41°15′42″N 21°23′26″E / 41.26167° СГШ; 21.39056° ИГД / 41.26167; 21.39056Координати: 41°15′42″N 21°23′26″E / 41.26167° СГШ; 21.39056° ИГД / 41.26167; 21.39056
Основни податоци
Место Чепигово
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период бакарно време
бронзено време
Портал „Археологија“

На околу 500 м југозападно од селото има осамена височинка што доминира над рамнината на Пелагонија, на која се среќаваат остатоци од населба. Со ископувањето во 1959 година, извршено од Народниот музеј од Прилеп, се откриени четвртести надземни куќи, множество фрагменти од керамички садови, пластика, коскени и камени орудија, кои упатуваат на преодниот период од неолитот во бронзеното време, односно на бакарното време, како и на почетоците на бронзеното време.[1]

Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Прилеп.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 316. ISBN 9989-649-28-6.