Црква „Св. Никола“ - Чепигово

црква во Чепигово, Прилепско

Св. Николацрква во прилепското село Чепигово, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Прилепското архијерејско намесништво во Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА.

Свети Никола
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Тополчанска
Местоположба

Карта

Координати 41°14′55.3″N 21°23′41.2″E / 41.248694° СГШ; 21.394778° ИГД / 41.248694; 21.394778
Место Чепигово
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба XIX век
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабен
Стил преродбенички

Црквата е гробишен храм, сместен во западниот дел на селото. Изградена е во XIX век. Претставува мала еднокорабна градба со покукружна апсида и подоцна дограден трем на западната страна. За време на Првата светска војна храмот значително настрадал. Подоцна е возобновен.[1]

Слики уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Црква „Свети Никола", село Чепигово“. Old Prilep. Архивирано од изворникот на 2016-08-17. Посетено на 8 март 2014.

Надворешни врски уреди