Тројкрсти — село во Општина Прилеп, во областа Пелагонија, во околината на градот Прилеп.

Тројкрсти
Trojkrsti-Prilep.JPG

Поглед на дел од селото Тројкрсти

Тројкрсти is located in Македонија
Тројкрсти
Местоположба на Тројкрсти во Македонија
Координати 41°14′12″N 21°24′30″E / 41.23667° N; 21.40833° E / 41.23667; 21.40833Координати: 41°14′12″N 21°24′30″E / 41.23667° N; 21.40833° E / 41.23667; 21.40833
Регион Прилепско Поле
Општина Coat of arms of Prilep Municipality.svg Прилеп
Население 81 жит.
(поп. 2002)
Слава Духовден
Тројкрсти на општинската карта
Тројкрсти во Општина Прилеп.svg

Атарот на Тројкрсти во рамките на општината
Commons-logo.svg Тројкрсти на Ризницата

Географиja и местоположбаУреди

Тројкрсти — село во средишниот дел на Пелагонија, во Прилепкото Поле. Селото е притеснето со коритото на Црна Река од југ и возвишението Бедем (646 m) од север. Околни населби се: Чепигово, Тополчани, Загорани и Новоселани. Оддалечено е 21 километар југозападно од Прилеп и 28 километри северно од Битола.

ИсториjaУреди

Според народната традиција, денешното село Тројкрсти настанало кон крајот на XVIII век.[1] Тогаш овде се населиле три христијански семејства, од кои потекнуваат денешните родови: Ржанковци, Ѓоревци и Ѓелдимовци.[1] Останатите родови се населиле во текот на XIX и XX век. За време на турското ропство Тројкрсти било рајатско село. Жителите обработувале малку земја на возвишението Бедем, а земјата десно од Црна Река била блато. Кон крајот на XIX век некој ага од селото Чепигово по рамното земјиште отворил канал и блатото се исушило.[1] Оттогаш жителите започнале да обработуваат земја и од десната страна на Црна Река. Од 1900 година две албански семејства од Пресил во Тројкрсти купиле малку земја со намера тука да основаат чифлици, меѓутоа со крајот на турското ропство во 1912 година не успеале во тоа.[1]

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Тројкрсти живееле 150 жители, сите Македонци.[2]

Според податоците на секретарот на егзархијата Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во селото живеале 112 Македонци, егзархисти.[3]

Според пописот од 2002 година, во селото Тројкрсти живееле 81 жител, сите Македонци.

На табелата е прикажан бројот на население во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 150[2] 112[3] 211 230 268 258 203 102 97 81

РодовиУреди

Тројкрсти е македонско православно село.

Според истражувањата од 1955 година, родови во селото се:

  • Доселеници: Ржанковци (5 куќи) доселени се однекаде; Ѓоревци (9 куќи) потекнуваат од предокот Секула. Доселени се од соседното село Тополчани, ја знаат следната генеологија Цветан (жив на 75 год. во 1951 година) Божин-Ѓорге-Атанас-Секула кој се доселил во селото; Шоповци (2 куќи) доселени се од околината на Крива Паланка. од кривопаланечко се доселил предокот Дамче; Николевци (3 куќи) доселени се од селото Белче во Железник; Кромидовци (1 куќа) за нив се вели дека шетале секаде, овде дошле од Ерековци; Дадевци (3 куќи) доселени се од Шелеверци; Поповци (1 куќа) доселени се од Бешиште во Мариово; Тражевци (2 куќи) доселени се од Новоселани; Чарлинци (1 куќа) доселени се од Чарлија.[1]

Општествени установиУреди

Администрација и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 1504 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[5]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 54 гласачи.[6]

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Постари иселеници има во Врбјани (Србиновци), Крушеани (Турникаповци), Дупјачани (Тошевци). Родот Ѓелдиновци целосно се иселил во Прилеп. Некаде се иселиле и Чкоревци.[1]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Ф. Трифуноски, Јован (1998). Битољско-прилепска котлина (српски). Српска академија наука и уметности. стр. 138–139.
  2. 2,0 2,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 247.
  3. 3,0 3,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 148-149.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  5. "Описи на ИМ". Посетено на 3 ноември 2019.
  6. "Претседателски избори 2019". Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди