Хилдбургхаузен (округ)

Хилдбургхаузен (германски: Hildburghausen) — округ во Тирингија, Германија. Се граничи со (од запад надесно) округот Шмалкалден-Мајнинген, слободниот град Зул, окрузите Илм, Залфелд-Рудолштат и Зонеберг и покраината Баварија (окрузите Кобург, Хасберге и Рен-Грабфелд). Сместен на половина пат помеѓу планинските Рајнскиот Масив и Тириншката Шума, округот во голем дел е ридест и богат со шума. Неговата територија е слично со онаа на поранешното војводство, Саксо-Хилдбургхаузен.

Хилдбургхаузен
Kreis Hildburghausen

округ
Грб на Хилдбургхаузен Kreis Hildburghausen
Земја Германија
ПокраинаТирингија
СедиштеХилдбургхаузен
Површина
 • Вкупна938,42 км2 (36,233 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно62.656
 • Густина0,67/км2 (1,7/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.HBN
Мреж. местоlandkreis-hildburghausen.de
 
Грб на округот Хилдбургхаузен

Грбот прикажува:

 • хералдичкиот лав на Мајсен, претходникот на државата Саксонија
 • петелот ги прикажува грофовите од Хенеберг, кои владееле со областа до 1583
 • долу е симболот на бискупијата Вирцбург

Градови и општини

уреди
Слободни градови Слободни општини
 1. Ајсфелд
 2. Хилдбургхаузен
 3. Ремхилд
 4. Шлојзинген
 1. Ауенгрунд
 2. Брин
 3. Масерберг
 4. Шлојзегрунд
 5. Фајлсдорф
Општински заедници

1. Фелдштајн

 1. Алштет
 2. Бајнерштат
 3. Бишофрод
 4. Дингслебен
 5. Еренберг
 6. Ајхенберг
 7. Гримелсхаузен
 8. Груб
 9. Хенфштет
 10. Клостер Фесра
 11. Ленгфелд
 12. Марисфелд
 13. Оберштат
 14. Ројрит
 15. Санкт Бернхард
 16. Шмехајм
 17. Темар1, 2

2. Хелдбургер Унтерланд

 1. Хелдбург1, 2
 2. Шлехтсарт
 3. Швајкерсхаузен
 4. Штрауфхајн
 5. Умерштат2
 6. Вестхаузен
1седиште на општинската заедница;2град

Наводи

уреди
 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди

50°25′N 10°45′E / 50.42° СГШ; 10.75° ИГД / 50.42; 10.75