Гримелсхаузен

Гримелсхаузен (германски: Grimmelshausen) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Гримелсхаузен
Поглед на Гримелсхаузен
Поглед на Гримелсхаузен
Гримелсхаузен is located in Германија
Гримелсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Општ. заед. Фелдштајн
Градоначалник Бодо Дресел
Основни податоци
Површина 4,21 км2
Надм. височина 360 м
Население 174 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98660
Повик. бр. 036873
Портал www.vg-feldstein.de
Местоположба на Гримелсхаузен во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Координати 50°29′0″N 10°38′0″E / 50.48333° N; 10.63333° E / 50.48333; 10.63333Координати: 50°29′0″N 10°38′0″E / 50.48333° N; 10.63333° E / 50.48333; 10.63333

ГеографијаУреди

Гримелсхаузен се наоѓа на реката Вера.

НаводиУреди

  1. "Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија". Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди