Масерберг (германски: Masserberg) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Масерберг
Општинското собрание на Масерберг
Општинското собрание на Масерберг
Општинското собрание на Масерберг
Грб на Масерберг
Масерберг во рамките на Германија
Масерберг
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Месни единици 5
Градоначалник Денис Вагнер (ДХС)
Основни податоци
Површина 36,07 км2
Надм. височина 780 м
Население 2.144 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98666
Повик. бр. 036870
Портал www.masserberg.de
Местоположба на Масерберг во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Карта
Координати 50°31′12″N 10°58′11″E / 50.52000° СГШ; 10.96972° ИГД / 50.52000; 10.96972Координати: 50°31′12″N 10°58′11″E / 50.52000° СГШ; 10.96972° ИГД / 50.52000; 10.96972

Географија уреди

Местоположба уреди

Општината се наоѓа во западниот дел на Тириншките Шкрилни Планини. Јужно од Масерберг поминува патеката Ренштајг, која води преку Еселсберг на височина од 841,5 метри.

Скоро сите места во рамки на општините се наоѓаат на височина околу 450 метри.

Општински единици уреди

Општината Масерберг е составена од следниве единици:

  • Масерберг
  • Ференбах
  • Хојбах
  • Шнет
  • Ајнзидел

Во подрачјето на местото Ференбах се наоѓа изворот на реката Вера.

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди