Шмехајм (германски: Schmeheim) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Шмехајм
Старото училиште и црквата
Старото училиште и црквата
Грб на Шмехајм
Шмехајм is located in Германија
Шмехајм
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Општ. заед. Фелдштајн
Градоначалник Франк Вернер
Основни податоци
Површина 4,73 км2
Надм. височина 420 м
Население 264 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98530
Повик. бр. 036846
Портал www.schmeheim.de
Местоположба на Шмехајм во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Координати 50°34′0″N 10°34′0″E / 50.56667° СГШ; 10.56667° ИГД / 50.56667; 10.56667Координати: 50°34′0″N 10°34′0″E / 50.56667° СГШ; 10.56667° ИГД / 50.56667; 10.56667

ГеографијаУреди

Соседни места се општините Оберштат и Марисфелд, исто така во округот Хилдбургхаузен, Дилштет во округот Шмалкалден-Мајнинген, како и градските делови на Зул: Вихтсхаузен, Дицхаузен и Мебендорф.

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди