Брин (службено наречена: Брин/Тир.; германски: Brünn или Brünn/Thür.) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Брин
Селската црква во Брин
Селската црква во Брин
Селската црква во Брин
Грб на Брин
Брин (Тирингија) во рамките на Германија
Брин (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Градоначалник Андреас Брант (FvW)
Основни податоци
Површина 6,10 км2
Надм. височина 420 м
Население 413 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98673
Повик. бр. 036878
Местоположба на Брин во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Карта
Координати 50°27′0″N 10°50′0″E / 50.45000° СГШ; 10.83333° ИГД / 50.45000; 10.83333

Географија

уреди

Општината се наоѓа во подножјето на Хилдбуршката Шума, во јужниот дел на Тириншката Шума.

Низ Брин тече потокот Брина.

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди