Ројрит (германски: Reurieth) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Ројрит
Селската црква во Ројрит
Селската црква во Ројрит
Селската црква во Ројрит
Ројрит во рамките на Германија
Ројрит
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Општ. заед. Фелдштајн
Градоначалник Анете Хефнер
Основни податоци
Површина 16,2 км2
Надм. височина 350 м
Население 792 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98646
Повик. бр. 03685
Местоположба на Ројрит во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Карта
Координати 50°27′0″N 10°39′0″E / 50.45000° СГШ; 10.65000° ИГД / 50.45000; 10.65000

Географија

уреди

Ројрит се наоѓа во горниот тек на реката Вера, а во самото село од лева страна се влева потокот Цајлбах.

Општински единици

уреди

Општината Ројрит е составена од следниве места:

  • Ројрит
  • Зигриц
  • Троштат

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди