Зонеберг (округ)

Зонеберг (германски: Sonneberg) — округ во јужниот дел на сојузната покраина Тирингија, Германија. Соседни окрузи се (од запад надесно) окрузите Хилдбургхаузен, Залфелд-Рудолштат и баварските окрузи Кронах и Кобург.

Зонеберг
Landkreis Sonneberg

округ
Грб на Зонеберг Landkreis Sonneberg
Thuringia SON.svg
Земја Германија
ПокраинаТирингија
Основан1868
СедиштеЗонеберг
Површина
 • Вкупна460,83 км2 (17,793 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно57.044
 • Густина1,2/км2 (3,2/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.SON, NH
Мреж. местоwww.landkreis-sonneberg.de

ИсторијаУреди

Округот бил создаден во 1868 година, кога биле воведени окрузите во Саксо-Мајнинген. Во 1952 година, делови на округот биле одвоени и префрлени во новосоздадениот округ Нојхаус на Ренвег. Во 1994, Нојхаус на Ренвег бил распуштен и округот Зонеберг ја добил својата првобитна големина.

Во 2019 година, општините Лихте и Пизау од округот Залфелд-Рудолштат биле припоени како делови на градот Нојхаус на Ренвег во округот Зонеберг.

ГеографијаУреди

Округот се наоѓа на јужните падини на планините на Тириншката Шума. Пејзажот се спушта од високите ридови од над 800 метри (највисоката точка е Гросер Фармденкопф со 869 метри) до пониските делови во округот.

ГрбУреди

  Грбот прикажува симболи од историските држави кои постоеле на територијата на округот. Во горниот лев дел се наоѓа лавот како симбол на грофовијата Мајсен. Во горниот десен дел е симболот на грофовите од Зонеберг, каде се вклучени и ножици за овци. Во долниот лев дел е прикажан симболот на грофовите од Шаумберг-Рауенштајн и долниот десен дел го покажува грбот на Саксонија.

Градови и општиниУреди

 
Градовите и општините во округот Зонеберг
Слободни градови Слободни општини
  1. Лауша
  2. Нојхаус на Ренвег
  3. Шалкау
  4. Зонеберг
  5. Штајнах
  1. Ферицтал
  2. Франкенблик
  3. Голдистал

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди

Координати: 50°25′ N; 11°10′ E / 50.42° СГШ; 11.17° ИГД / 50.42; 11.17