Фајлсдорф (германски: Veilsdorf) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Фајлсдорф
Поглед на Фајлсдорф
Поглед на Фајлсдорф
Поглед на Фајлсдорф
Грб на Фајлсдорф
Фајлсдорф во рамките на Германија
Фајлсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Месни единици 6
Градоначалник Херберт Хес
Основни податоци
Површина 30,9 км2
Надм. височина 390 м
Население 2.758 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 89 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98669
Повик. бр. 03685
Портал www.veilsdorf.de
Местоположба на Фајлсдорф во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Карта
Координати 50°23′59″N 10°49′0″E / 50.39972° СГШ; 10.81667° ИГД / 50.39972; 10.81667

Географија

уреди

Местоположба

уреди

Средиштето на општината, Фајлсдорф, се наоѓа на брегот на реката Вера, која во самата општина е позната како Вебих.

Фајлсдорф се наоѓа во триаголник помеѓу градовите Хилдбурхаузен на запад, Ајсфелд на исток и Бад Родах на југ..

Општината се граничи со сојузната покраина Баварија.

Соседни општини

уреди

Општински единици

уреди

Општината Фајлсдорф е составена од следниве единици:

  • Госмансрод
  • Хесберг
  • [Хечбах
  • Клостер Фајлсдорф
  • Шакендорф
  • Фајлсдорф

Фајлсдорф, заедно со Клостер Фајлсдорф и Шакендорф, создава една целина од околу 1.800 жители.

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди